czwartek, 20 grudnia 2012

Włoskie podróże



 Włoskie podróże w obliczu Alp i Apeninów”

Centrum Kultury- Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach zorganizowała spotkanie z Sylwestrem Legutem - współwłaścicielem   biura turystycznego Włoskie Podróże, pasjonatem Italii.
W ponad półtoragodzinnej  prelekcji połączonej z wykładem,  Sylwester Legut przeniósł nas wszystkich  w niesamowitą podróż po Apeninach i Alpach , opowiedział o terenach wulkanicznych z czynnymi wulkanami ( na wyspie Stromboli , który wznosi się na wysokości 926 m n.p.m. oraz Etnie na Sycylii) pokazał własnoręcznie nakręcony filmik  z erupcją wulkanu. Następnie nasza podróż po Italii przeniosła się w piękne Dolomity-góry w Alpach. To tutaj uprawia się turystykę  wysokogórską, która dzięki ferratom (stalowa lina, drabinki, mosty  )  jest  ekstremalna, ale  bezpieczna. Dowiedzieliśmy się również, że via ferrata  to „żelazna droga”-  zabezpieczony szlak turystyczny, a  najwyższy szczyt Dolomitów to Marmolada 3343 n.p.m.  Nazwa masywu  pochodzi z języka ladyńskiego i oznacza „błyszcząca” co związane jest z leżącym na północnej  flance szczytu lodowcem Ghiacciaio Della Marmolada.

Dziękujemy panu Sylwestrowi za poświęcony nam  czas, za  bardzo interesujące spotkanie oraz prezentację  niesamowitych  alpejskich  i apenińskich  krajobrazów. Dziękujemy również uczniom z Gimnazjum nr 1 kl. III c i  Dorocie Rytko, uczniom z Gimnazjum nr 2 kl. II a, II b i  Jolancie Błaszczyk ,Małgorzacie Iwańskiej  oraz młodzieży klasy   I a, II b z Licem Ogólnokształcącego  Jolancie Muzyka, Piotrowi Sapale za  udział w naszym spotkaniu z cyklu „pasje-pasjonaci”.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę www.wloskiepodroze.pl
lub  bezpośrednio do biura Włoskie Podróże, które ma swoją siedzibę w byłym budynku Komisariatu Policji  Głuchołazy  ul. Grunwaldzka 1
 Wprowadziła Alicja Płowaś




Życzenia


Spotkanie z Kapitanem Żeglugi Wielkiej Piotrem Romanowiczem



15 grudnia  2012 w ramach cyklu spotkań „Pasje – Pasjonaci  zorganizowanego przez Centrum Kultury – Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną,  w Małej Galerii odbyło się spotkanie z Kapitanem Żeglugi Wielkiej – Piotrem Romanowiczem, absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie o kierunku nawigacja.

Pan Kapitan opowiadał dzieciom o budowie statków transportowych na których pracuje, wyjaśnił jakie przewożą towary oraz uzmysłowił słuchaczom ich wymiary. W trakcie prezentacji mogliśmy zobaczyć nie tylko największe statki transportowe, ale również wojskowe i pasażerskie. Wspomniał o początkach swojej pasji o tym jak podczas biegów terenowych wykorzystywał umiejętność wyznaczania kierunku tak bardzo związanych  z nawigacją, którą w czasach studenckich rozwinął.  Zapoznał uczestników spotkania  ze służbą na statku, z obowiązkami jakie wykonują marynarze, podkreślał trudność tej pracy związanej z odpowiedzialnością za ludzi i towary. Na koniec wywiązała się dyskusja dotycząca tragedii Titanica.  Pan kapitan wyjaśnił budowę statku Titanica, wytłumaczył przyczynę zatonięcia, zwrócił uwagę na to jak małe szanse mieli pasażerowie na przeżycie w takich ekstremalnych warunkach pogodowych. Zwrócił uwagę na to, że  na mapach wytyczających szlaki żeglugi, miejsce w którym spoczywa Titanica jest oznaczone jako  pomnik poświecony ofiarom tej katastrofy. Pan Kapitan namawiał uczestników spotkania do uprawiania wszystkich sportów wodnych – pływanie, żeglarstwo, windsurfing oczywiście pod kontrolą osób do tego uprawnionych. Mamy nadzieję, iż rozmowa z tak interesującą osobą przyczyni się do rozwijania pasji wśród naszych czytelników. Serdecznie dziękujemy za poświecenie wolnego czasu Panu Kapitanowi Piotrowi Romanowiczowi oraz osobom uczestniczącym w spotkaniu – uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Głuchołazach kl. 5 a pod opieka  Anny Szafirskiej oraz klasie 5 c z  Beatą Barczuk.
Wprowadziła Alicja Płowaś

środa, 19 grudnia 2012

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka oraz Ochrony Praw Dziecka



10 grudnia cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, tego dnia również świętujemy Dzień Ochrony Praw Dziecka. Jako dorośli  musimy pamiętać, że dzieci mają również swoje prawa, pomóżmy im chronić własne dobro, własne „ja”.
Konwencję Praw Dziecka, uchwalono w 1989 r. ratyfikowało ją 183 kraje. Polska jako pierwsza wystąpiła z inicjatywą zawarcia międzynarodowej umowy na temat praw dziecka.
Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach - Oddział dla dzieci i młodzieży również przyłączył się do obchodów tego dnia i  zorganizował cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci, których tematem była Ochrona Praw Dziecka. Podczas zajęć dzieci zapoznały się książkę pt. „Powiedz komuś” autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej, oraz z książką Grzegorza  Kasdepke pt. „Mam prawo” w publikacjach tych poruszano zagadnienia zawarte w
KARCIE  PRAW  DZIECKA :

·         DZIECKO MA PRAWO DO AKTYWNEGO UCZESTNICZENIA W ŻYCIU    PRZEDSZKOLA I SZKOŁY,

·         MA PRAWO DORASTAĆ W ZDROWYM ŚRODOWISKU,

·         MA PRAWO DO SWOBODY SUMIENIA I WYZNANIA,

·         BYĆ KOCHANYM TAKIM JAKIM JEST,

·         WYRAŻAĆ SWOJE MYŚLI I UCZUCIA, A TAKŻE BYĆ WYSŁUCHANYM,

·         NIE DOZNAWAĆ BÓLU FIZYCZNEGO PRZEZ ZAGNIEWANYCH LUDZI,

·         OCZEKIWAĆ SZACUNKU,

·         MIEĆ PRAWO WYBORU SWOICH PRZYJACIÓŁ,

·         MIEĆ PRAWO DO OPIEKI MEDYCZNEJ,

·         DZIECKO MA PRAWO BYĆ WYCHOWYWANE RODZINNIE BEZ KRZYKU, PONIŻANIA CZY LEKCEWAŻENIA,

·         MA PRAWO DO ODCZUWANIA RADOŚCI, SZCZĘSCIA, SMUTKU, OPUSZCZENIA, ZŁOŚCI,

·         MA PRAWO UZNAWAĆ I AKCEPTOWAĆ PRAWA INNYCH WYNIKAJĄCE Z KARTY PRAW.

W tematycznych zajęciach bibliotecznych brały udział dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1:
grupa Krasnale z panią Małgorzata Drogosz, grupa Żabki z panią Dorotą Mrożek oraz
uczniowie klasy II b z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z panią Beatą Baran- Michałek.
Dziękujemy dzieciom i ich paniom za zaangażowanie, aktywność w spotkaniu. Bardzo dziękujemy  Dyrekcji Publicznego Przedszkola nr 1 za udostępnienie teczki z materiałami edukacyjnymi na temat Praw Dziecka, dzięki którym zajęcia były ciekawsze i bardziej zrozumiałe dla dzieci.

wtorek, 18 grudnia 2012

Krakowianka o modrych oczach



Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach oddział dla dzieci zorganizował  czwarte sobotnie zajęcia dla najmłodszych tym razem w klimacie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Zaprzyjaźnieni z biblioteką rodzice  Joanna Bukowiec i Urszula Ćwiek opowiedziały  dzieciom o tradycjach bożonarodzeniowych, co zwiastuje Wigilia i dlaczego tak się nazywa ten dzień przed Bożym Narodzeniem. Każde dziecko samodzielnie wykonało świąteczną kartkę dla swoich najbliższych, było przy tym dużo śmiechu i dobrej zabawy, a powstałe  kartki były oczywiście przepiękne. Na koniec zajęć powstały dwie choinki, które dzieci wspólnie ozdobiły, a obecnie stanowią  dekorację  naszej bibliotecznej tablicy. W trakcie spotkania Małgorzata Osiadły przeczytała dzieciom krakowską legendę pt. „ Krakowianka o modrych oczach”, z której  dzieci się dowiedziały skąd się wzięła laleczka krakowianka oraz strój krakowianki.
Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział w bajecznej przedświątecznej sobocie, a także rodzicom Joannie Bukowiec i Urszuli Ćwiek za bezinteresowną pomoc i wsparcie.
Już wkrótce kolejne spotkanie dla klubowiczów bajecznych sobót- Bal karnawałowy 25 styczeń 2013( piątek) godz.16.00 Mała Galeria  Centrum Kultury.
                                                                                          Małgorzata Osiadły
Wprowadziła Alicja Płowaś