środa, 27 lutego 2013

Spotkanie z modelarzem



Centrum Kultury- Miejska i Gminna Biblioteka w Głuchołazach zorganizowała kolejne spotkanie z cyklu pasje –pasjonaci.
Tym razem gościliśmy Waldemara Pietrzaka modelarza, którą swoją pasją składaniem modeli zainteresował się już w dzieciństwie. Pan Waldemar składa głównie modele pływające (statki, okręty ). Uczniowie klasy V b i VI c ze Szkoły Podstawowej nr 1 uczestnicy spotkania z modelarzem zadawali dużo pytań na temat powstawania modeli, na przykład ile czasu zajmuje sklejenie małego statku, pytali również skąd się wziął pomysł na składanie i sklejanie modeli, Pan Waldemar odpowiedział że w jego przypadku zaczęło się od kolekcjonowania obrazków ze statkami, następnie poszerzał swoją wiedzę z literatury specjalistycznej. Nasz gość swój pierwszy model złożył w pierwszej klasie szkoły podstawowej, a swoją pasją zajmuje się już prawie 50 lat. Uczestniczył wraz ze swoimi modelami w  różnych wystawach modelarstwa. Należy wspomnieć, iż pan Waldemar Pietrzak jest także instruktorem modelarstwa. Marzy o tym, żeby w Głuchołazach powstała pracownia modeli po to żeby zarazić swoją pasją dzieci i młodzież. Pan Waldemar uważa ,”iż warto mieć w swoim życiu jakąś odskocznię, a dlaczegoż nie miałoby to być  na przykład samodzielne  ale pod okiem fachowca składnie przez dzieci czy też młodzież modeli statków, okrętów, samolotów…”
Bardzo dziękujemy panu Waldemarowi Pietrzakowi za poświęcony czas, dziękujemy również uczniom  oraz  pani Sylwii Alasińskiej za udział w spotkaniu.
M.Osiadły
Wprowadziła Alicja Płowaś

środa, 20 lutego 2013

Legendy krakowskie



                       „Legenda o dwóch wieżach i hejnale mariackim”
Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach zorganizowała kolejne  sobotnie spotkanie podczas, którego dzieci poznały dwie legendy krakowskie. Pierwsza dotyczyła legendy o dwóch wieżach Kościoła Mariackiego, druga legenda hejnału krakowskiego. Prowadząca zajęcia Małgorzata Osiadły przeczytała dzieciom  obie  historie z których dzieci dowiedziały się dlaczego obie wieże są nierówne , oraz dlaczego hejnał jest  grany co godzinę z wieży Kościoła Krakowskiego. Poznały także  kilka anegdot związanych z Krakowem. Uczestnicy spotkania wysłuchali również hejnału krakowskiego. W trakcie  zajęć  dzieci pracowały  z książką,  ich zadaniem było odnalezienie w albumach, atlasach, przewodnikach miejsc i  zabytków związanych z Krakowem.  Na koniec  odbyły się  zajęcia plastyczne, młodsze dzieci pokolorowały postać hejnalisty, dzieci starsze zrobiły wspólnie KRAKOWSKIEGO TRĘBACZA. Rysunki powstałe podczas spotkania  można obejrzeć na tablicy przy wejściu do biblioteki.
Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w naszych  sobotnich zajęciach, a rodzicom  Annie Korczak i Urszuli Ćwiek za pomoc w zorganizowaniu  bajkowego spotkania.
Następne zajęcia odbędą się  16.03.2013 r. o godz.10.00  tematem  bajkowego spotkanie będzie legenda  pt. „ Lajkonik”.          
        Małgorzata Osiadły
Wprowadziła Alicja Płowaś

czwartek, 14 lutego 2013

Animacja poklatkowa w bibliotece



   „Warsztaty filmowe w bibliotece”

Centrum Kultury- Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach zorganizowała podczas ferii zimowych  warsztaty animacji  poklatkowej.
Koordynatorem zajęć była Magdalena Nogaj, która poprowadziła dla dzieci i młodzieży warsztaty filmowe. Pani Magdalena Nogaj skończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, edukacją filmową zajmuje się od 4 lat.  Uczestniczyła w wielu kursach i szkoleniach dotyczących pracy z filmem prowadzonych przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawską Szkołę Filmową, jest także  Liderem Filmoteki Szkolnej (projektu CEO dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych). Obecnie studiuje  praktyczną edukację filmową w Warszawskiej Szkole Filmowej. W Liceum Ogólnokształcącym w Sobótce prowadziła warsztaty filmowe w klasach humanistycznych według autorskiego programu. Z uczestnikami warsztatów zrealizowała kilka krótkich filmów. Animacja poklatkowa  polega na wykonaniu serii zdjęć obrazujących niewielkie przesunięcia przedmiotów i postaci, które odtworzone jedno po drugim tworzą film. Do jej tworzenia wykorzystuje się różnorodne techniki: animację przedmiotów, lalek, wycinanek czy plasteliny. Podczas warsztatów odbywających się w bibliotece dla dzieci i młodzieży postanowiono zrealizować film zainspirowany „Abecadłem” Juliana Tuwima gdyż  ROK 2013 został ogłoszony – rokiem Tuwima. Materiałem animowanym wykorzystanym w realizacji filmu była plastelinę. Praca została podzielona na kilka etapów. Rozpoczęliśmy od stworzenia storyboardu i ulepieniu postaci oraz przygotowaniu scenografii. Następnie rozpoczęliśmy zdjęcia, po każdym zdjęciu nieznacznie przesuneliśmy każdą postać i wykonaliśmy kolejne zdjęcie. Do tej pracy potrzebne były wytrwałość i cierpliwość, ale tych nie zabrakło naszym animatorom. Po przygotowaniu zdjęć zajęliśmy się dźwiękiem – należało nagrać teksty i odgłosy, które pojawią się w filmie. Ostatnim etapem prac będzie montaż zdjęć i podkładanie dźwięków, a potem... będziemy już tylko czekać na premierę na wielkim ekranie!- mówi Magdalena Nogaj.
         W zajęciach brały udział dzieci w wieku od 6-13 lat oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Głuchołazach. Cieszymy się że już wkrótce będziemy mogli podziwiać efekty  naszego wspólnego projektu. Planujemy powstały film zamieścić na  stronach www.glucholazy.pl , www.ck.glucholazy,  glucholazyonline.com.pl oraz zorganizować jego premierę na sali widowiskowej  Centrum Kultury, o której niebawem poinformujemy.
Składamy gorące podziękowania Magdalenie Nogaj za przeprowadzenie warsztatów, przekazaną wiedzę merytoryczną oraz wprowadzenie nas w tajniki animacji filmowej- komentuje  Małgorzata Osiadły
Wprowadziła Alicja Płowaś

wtorek, 12 lutego 2013

Głośne czytanie bajek




Tradycją stało się, iż podczas ferii zimowych Centrum Kultury- Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach organizuje głośne czytanie bajek dla dzieci przez zaproszonych gości.
W pierwszym tygodniu ferii gościliśmy dziennikarza telewizyjnego i radiowego Mariusza Studziennego, który czytał  zebranym dzieciom wiersze Juliana Tuwima: Okulary, Słonia Trąbalskiego, Rzepkę, Abecadło, Lokomotywę, Zosię Samosię . Natomiast w drugim tygodniu  odbyło się czytanie bajeczki Barbary Bajor pt.  „Przygoda kolorowej piłeczki” przez autorkę. Po wysłuchaniu przygód kolorowej piłeczki dzieci miały możliwość wystąpienia w miniaturowym teatrzyku przygotowanym specjalnie na tą okazję. Każda wybrana przez przedszkolaki postać miała przedstawić się i zapytać zgromadzonych jak się czują. Dzieci wspaniale wczuły się w wybrane przez siebie postaci.
W spotkaniach uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 2 oraz Niepublicznego Przedszkola Puchatek, którym bardzo dziękujemy za udział w głośnym czytaniu.
Małgorzata Osiadły, Alicja Płowaś
Wprowadziła Alicja Płowaś