czwartek, 17 kwietnia 2014

Wycieczka do Otmuchowa



„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Operacja „Kulturalne i turystyczne skarby Nyskiego Księstwa Jezior i Gór”              
współfinansowana jest  ze środków Unii Europejskiej  w ramach działania
„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013


          Centrum Kultury- Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach realizuje projekt  „Kulturalne i turystyczne skarby Nyskiego Księstwa Jezior i Gór”.
          16 kwietnia 2014 r. odbyła się druga  plenerowa wycieczka  tym razem do Otmuchowa.
Pogoda w tym dniu nie rozpieściła nas i przysłowie „kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata” się sprawdziło. Nie zniechęciło to jednak młodych uczestników projektu, którzy pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, pod okiem ekspertów- Grzegorza Ptaka i Edmunda Szłapki, wykonywali ciekawe zdjęcia i prace plastyczne.
Po raz drugi niezbędny okazał się nasz głuchołaski przewodnik Jerzy Chmiel, który podzielił się z nami swoją ogromną wiedzą na temat Otmuchowa, jego zabytków, legend i okolic miasta. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy na rynku, gdzie obejrzeliśmy zegar słoneczny umieszczony na gmachu jednej z kamienic miasta. Jednym z ważniejszych zabytków Otmuchowa jest barokowy Kościół, który zrobił ogromne wrażenie na uczestnikach warsztatów.  Ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku otmuchowskiego. Poznanie jego historii było możliwe dzięki uprzejmości pani Natalii Zdonek, która przedstawiła nam wiele ciekawostek związanych z zamkiem. Warsztaty plastyczne odbyły się w sali rycerskiej. Z kolei nasi „mali fotografowie” wyruszyli w miasto, pomimo niesprzyjającej pogody udało im się wykonać wiele ciekawych fotografii. W drodze powrotnej pozwoliliśmy sobie na krótki przystanek nad Jeziorem Otmuchowskim, który był dla nas zwieńczeniem tego obfitego w atrakcje dnia.
Szczególne podziękowania należą się burmistrzowi Otmuchowa  panu Janowi Woźniakowi, pani Katarzynie Kluczka- prezes zarządu Zamku w Otmuchowie, pani Natalii Zdonek- pracownik zamku za oprowadzenie po zakamarków zamku, Jerzemu Chmielowi za przewodnictwo, Edmundowi Szłapce za przeprowadzenie warsztatów plastycznych, Grześkowi Ptak  za skoordynowanie warsztatów fotograficznych.
        Dziękujemy również  dzieciom za chęć uczestnictwa w warsztatach, cudowną atmosferę, skupienie się podczas zajęć warsztatowych ,wykonanie ciekawych zdjęć i prac plastycznych, a nauczycielom: Sylwii Alasińskiej, Krystynie Wojdyle ,Tomaszowi Jurek za  zaangażowanie w nasz projekt.
28.04.2014 r. udamy się na   wycieczkę warsztatowo- plenerową do Nysy, kolejnej Gminy z terenu LGD Nyskiego Księstwa Jezior i Gór.    
Małgorzata Osiadły- koordynator projektu
Anna Dorosz



poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Zaproszenie do czytania



„Czytaj i baw się razem z nami- poznajemy tradycje Świąt Wielkanocnych”



Za nami już kolejne spotkanie z cyklu zajęć dla dzieci pod hasłem „Czytaj i baw się razem z nami”, które raz w miesiącu organizuje głuchołaska biblioteka- oddział dla dzieci. Tematem przewodnim zajęć kwietniowych było poznanie tradycji Świąt Wielkanocnych. Dzieci,  które uczestniczyły w spotkaniu  dobrze znały zwyczaje  wiosennych świąt, kojarzyło się gównie z malowaniem jajek oraz Śmigusem Dyngusem. Przedszkolaki wiedziały,  że w Wielką Sobotę święci się koszyczki z pokarmami, a znajdujący się w nich: chleb, jajka, wędlinę, sól, chrzan powinno  się spożyć podczas niedzielnego, świątecznego śniadania wielkanocnego. Po pogadance z dziećmi  prowadząca zajęcia Małgorzata Osiadły zaprosiła wszystkich do wysłuchania opowiadania pt. „Kolorowe pisanki”, a następnie do wykonania kartek świątecznych oraz ozdób wielkanocnych. Efektem prac twórczych są piękne kolorowe kartki, które dzieci podarują swoim bliskim, a także dekoracje ze skorupki  jajka z rzeżuchą, które będą ozdobą świątecznego stołu.
Dziękujemy wszystkim dzieciom, które  postanowiły piątkowe popołudnie  spędzić  w bibliotece , składamy również podziękowania rodzicom uczestniczącym w zajęciach za pomoc, zaangażowanie i uśmiech na twarzy.
Kolejne zajęcia z cyklu „Czytaj i baw się razem z nami” odbędą się 9 maja 2014 r. o godz. 16.00 w bibliotece- oddziale dla dzieci i młodzieży, na które już serdecznie zapraszamy.
Małgorzata Osiadły,  Anna Dorosz

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Spotkna z pasjami - nowa edycja


Wycieczka do Paczkowa



Centrum Kultury- Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach realizuje projekt  „Kulturalne i turystyczne skarby Nyskiego Księstwa Jezior i Gór”. 2 kwietnia 2014 r. odbyła się pierwsza plenerowa wycieczka do Paczkowa. Zdjęcia z wycieczki 
Paczków niewielkie miasto ale bardzo ciekawe idealne dla miłośników średniowiecznych miasteczek. Ze względu na liczne, dobrze zachowane  zabytki  i imponujący system fortyfikacji nazywane jest polskim Carcassonne. W czasie wycieczki przeszliśmy atrakcyjną trasą spacerową po koronie muru obronnego przy Bramie Nyskiej, byliśmy w  byłym Domu Kata a obecnym Centrum Informacji Turystycznej, podziwialiśmy piękno przyrody miejskiego parku na tle kościoła i murów obronnych i tu właśnie postanowiliśmy zrobić  plener dla uczestników warsztatów plastycznych.
W  trakcie warsztatów fotograficznych uczestniczące w nich dzieci robiły zdjęcia odbywającej się w tym dniu „parady żonkila” na paczkowskim rynku. Jak się okazało był to przemarsz zorganizowany z okazji 9 rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II.
Warto dodać, iż Paczków, w ubiegłym roku został uhonorowany statusem pomnika historii, dobrze zachowane mury obronne stanowią unikat na skalę całego kraju, ponadto miasto walczy o wpisanie go na światową listę dziedzictwa zabytków i kultury UNESCO.
Zwiedziliśmy Muzeum Gazownictwa, gdzie zobaczyliśmy kolekcję gazomierzy i urządzeń gazowych,  interaktywne wystawy  dostarczyły informacji o wykorzystaniu gazu w gospodarstwie domowym oraz w  przemyśle.
        Pragniemy gorąco podziękować Jerzemu Chmielowi za oprowadzenie po Paczkowie i przekazanie mnóstwa ciekawych informacji, Edmundowi Szłapce za przeprowadzenie pleneru w plastycznego, cenne wskazówki i uwagi, Grześkowi Ptak  za skoordynowanie warsztatów fotograficznych i wszelaką pomoc w trakcie całej wycieczki.
        Dziękujemy również  dzieciom za skupienie podczas zajęć warsztatowych, wykonanie ciekawych zdjęć i prac plastycznych, a nauczycielom: Sylwii Alasińskiej, Joannie Szczeblowskiej, Krystynie Wojdyle, Magdalenie Kwit za  zaangażowanie w projekt.
16.04.2014 r. udamy się na drugą  wycieczkę warsztatowo- plenerową do Otmuchowa,  kolejnej Gminy z terenu LGD Nyskiego Księstwa Jezior i Gór.    

                                  Małgorzata Osiadły- koordynator projektu

środa, 2 kwietnia 2014

Czytelnicy marca



Jury w składzie Jan Ćwiek - dyrektor Centrum Kultury, Alicja Płowaś - kierownik biblioteki oraz Małgorzata Osiadły - pracownik działu dziecięco- młodzieżowego wyłoniło czytelników marca.
W  konkursie wzięło udział 129 przedszkolaków, zanotowano 305 wizyt uczestników.

                             Czytelnikami miesiąca zostali:
Patryk Drabiec – grupa SMEFRY PP nr1
Damian Walczak – grupa PRZYJACIELE KUBUSIA PUCHATKA PP nr2


Gratulujemy Damianowi i Patrykowi wygranej w naszym konkursie.
Pod koniec kwietnia 2014 r. wyłonimy kolejnych czytelników miesiąca. Zapraszamy do wspólnej zabawy i odwiedzin w bibliotece dziecięco-młodzieżowej w Głuchołazach.

wtorek, 1 kwietnia 2014

Noc w Bibliotece



Centrum Kultury- Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach zorganizowała po raz pierwszy „Nocną przygodę” w bibliotece dla dzieci pod hasłem: „Magiczne drzewo- czerwone krzesło”.
Dyrektor Centrum Kultury Jan Ćwiek oraz Kierownik Biblioteki Alicja Płowaś uroczyście przywitali wszystkie dzieci, które odważyły się spędzić  sobotnią noc w bibliotece, podziękowano za pomoc w  przygotowaniu i organizacji imprezy: Grzegorzowi Ptak- Stowarzyszenie Creatio, Aleksandrze Hojda - Stowarzyszenie Aktywni – Kreatywni Tak oraz rodzicom Agnieszce Szeremecie i Ewie Popowicz.
Po części oficjalnej przyszedł czas na przygody, jedną z atrakcji była gra terenowa w Domu Kultury, którą poprowadził Grzegorz Ptak z  Gosią Osiadły. Zadaniem dzieci  było  prawidłowo odpowiedzieć na pytania z treści książki, wykonać zadania, odnaleźć ukryte przedmioty w zakamarkach sali widowiskowej, a za dobrze wykonane polecenie dzieci otrzymywały puzzla. Finałem tej zabawy było ułożenie wszystkich zdobytych elementów – puzzli, z których powstało czerwone krzesło, wtedy gra została zakończona, a dzieci nagrodzone.

Dzieci uczestniczyły również  w  zabawach integracyjnych  przygotowanych i poprowadzonych przez Grzegorza Ptaka, odbył się również „Pojedynek” dwóch drużyn , w którym również nie zabrakło znakomitej zabawy, a efektem  końcowym było ułożenie plakatu  z książki Andrzeja Maleszki pt. „Pojedynek”. Po kolacji odbył się wieczorny seans w sali kinowej podczas, którego dzieci obejrzały film nawiązujący do  hasła i przygody w bibliotece pt. „Magiczne drzewo”.
Zadowolone, ale i zmęczone, pełne wrażeń  dzieci po nocnym seansie udały się do biblioteki i grzecznie przygotowały do snu, który trwał trochę krócej z racji przestawienia czasu z zimowego na letni. Uczestnikami  naszego przedsięwzięcia  były dzieci w wieku od 7-10 lat, głównie czytelnicy biblioteki, którzy uczestniczą i angażują się w organizowanych przez bibliotekę  spotkaniach, zajęciach i  akcjach –  była dla nich forma nagrody. Dziękujemy im za super spędzony czas, a ich rodzicom za zaangażowanie i  zaufanie.
Pragniemy również bardzo gorąco podziękować  sponsorom za wsparcie nas różnymi gadżetami za które jesteśmy wdzięczni:
Alior Bank Głuchołazy- Katarzyna Ostrowska
Firma reklamowa KK1 z Głuchołaz – Tomasz Osiadły
Sklep papierniczo- biurowy „Grafit”- Dorota Chodera
Księgarnia i sklep papierniczy – Marzena Pawelec oraz Zygmunt Raba
Skok Stefczyka Głuchołazy- Katarzyna Gosk
Piekarnia i cukiernia- Zbigniew Juziuk
Centrum Kultury  Głuchołazy
Małgorzata Osiadły
Anna Dorosz


Wprowadziła Alicja Płowaś