poniedziałek, 21 grudnia 2015

Legendy Opolskie i Dolnośląskie – Złoty Stok i Kłodzko



Za nami kolejne spotkanie z Legendą, tym razem panie bibliotekarki zabrały dzieci w wirtualną podróż do Złotego Stoku i Kłodzka.  Zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie legend, które poznaliśmy na dotychczasowych spotkaniach. Panie bibliotekarki wytłumaczyły dzieciom, że wcześniejsze legendy ( związane z Głuchołazami, Nysą, Paczkowem i Otmuchowem) dotyczyły województwa Opolskiego, kolejne spotkania będą związane z województwem Dolnośląskim. Dzieci zapoznały się z historią Złotego Stoku, zabytkami i legendą o Dzielnym Miłoszu i pięknej Bogumile, obejrzały filmik o kopalni Złota oraz  prezentację o Kłodzku i Twierdzy Kłodzkiej.
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia część zajęć była poświęcona tematyce świątecznej, uczestnicy wysłuchali legendy o świętym Mikołaju, a także uczestniczyli w rozmowie o tradycjach i zwyczajach panujących w ich domach w czasie świąt. Wspólnie pośpiewaliśmy świąteczne piosenki i kolędy, a dzieci wykonały kartki świąteczne dla swoich bliskich. Na zakończenie  dzieci otrzymały drobne prezenty od pań bibliotekarek.

Życzenia


czwartek, 17 grudnia 2015

Warsztaty rękodzieła dla dorosłych- ozdoby świąteczne



16 grudnia w środowe popołudnie w galerii Centrum Kultury Kierownik Biblioteki Alicja Płowaś- Stadnik przywitała wszystkie panie, które przybyły na warsztaty rękodzieła. Życzyła wszystkim owocnej pracy  oraz korzystając z okazji złożyła życzenia z okazji świąt. Warsztaty tradycyjnie poprowadziła Katarzyna Rychel, która tym razem zaproponowała przygotowanie ozdób na choinkę bazując głownie na materiale, sznurkach, kokardkach, wstążkach. Dzięki pomysłowości i kreatywności  uczestniczek  powstały cudne serduszka, które ozdobią drzewko bożonarodzeniowe, bądź staną się prezentem świątecznym.
Dziękujemy Kasi Rychel za  życzliwość i pomoc w trakcie warsztatów, podsuwane pomysły  i świetną współpracę, uczestniczkom za świąteczną atmosferę i powstałe  piękne rękodzieła.
 

środa, 16 grudnia 2015

„Z wizytą przedświąteczną u najmłodszych dzieci”



Tradycją się stało, iż bibliotekarka z głuchołaskiej biblioteki udaje się z wizytą przedświąteczną do najmłodszych dzieci w celu przeczytania i zaprezentowania świątecznych bajek. Pani Małgosia jako pomocnik Świętego Mikołaja odwiedziła dwie grupy dzieci w Żłobku Miejskim oraz dwie grupy 3 letnie  „Jarzębinki” i „Misie” w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Głuchołazach. Przeczytała bajki o tematyce Świąt Bożego Narodzenia pt. „Choinka Pana Borsuka”, „Boże Narodzenie” oraz „Święty Mikołaj”. Następnie dzieci w grupach razem ze swoimi paniami oglądały przyniesione z biblioteki książki. Na koniec spotkania wszystkie grupy dostały w prezencie bajeczkę oraz trochę słodkości. Świąteczne wizyty przebiegały w świątecznym nastroju oraz w miłej i przyjaznej atmosferze. Dziękujemy paniom za zaproszenie do swoich placówek oraz propagowanie  głośnego czytania wśród dzieci. Wszystkim dzieciom za miłe przyjęcie pomocnika Mikołaja serdecznie dziękuję.



wtorek, 15 grudnia 2015

„Pasje – pasjonaci- OFFROAD TEAM GŁUCHOŁAZY”



Naszą pasją jest motoryzacja i sporty z nią związane, a szczególnie te, które dotyczą OffRoad’u – tymi słowami rozpoczęli spotkanie z uczniami klas piątych członkowie klubu OFFROAD TEAM z Głuchołaz (www.ot.glucholazy.pl, https://www.facebook.com/OT-Głuchołazy) w ramach cyklicznych „Spotkań z pasjami”. Oczywiście zanim doszli do głosu bohaterowie spotkania, nastąpiło ich przywitanie i prezentacja przez organizatorkę  Małgorzatę Osiadły. Pierwsze informacje dotyczyły historii klubu i jego powstania.

wtorek, 8 grudnia 2015

„Bajki, baje i bajeczki- lekcja biblioteczna”


                                
Biblioteka dla dzieci i młodzieży przeprowadziła cykl lekcji bibliotecznych, których tematem była bajka oraz ulubiony bohater bajkowy. Panie bibliotekarki postarały się oto, żeby spotkanie z bajką było ciekawe i zróżnicowane dlatego przygotowały sporo atrakcji dla przedszkolaków. Na wstępie zaprezentowały ciekawe książki  z ulubionymi bohaterami książkowymi min. „Smerfy”, „Kubuś Puchatek”, „Miś Uszatek” i inne. Zadaniem dzieci było odgadnięcie tytułów i bohaterów bajkowych.

poniedziałek, 7 grudnia 2015

Warsztaty mikołajowe



4 grudnia 2015 Centrum Kultury- Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna – oddział dla dzieci i młodzieży zorganizowała mikołajkowe warsztaty dla dzieci i ich rodziców/opiekunów. Kierownik Biblioteki Alicja Płowaś- Stadnik przywitała serdecznie wszystkich przybyłych,  życzyła miłych i twórczych chwil przy tworzeniu świątecznych ozdób na choinkę. Dzieci wraz z opiekunami świetnie się bawiły tworząc piękne rękodzieła . Dzięki  pomysłowości i kreatywności  ich autorów powstały cudne świąteczne ozdoby. Panie bibliotekarki  Ala, Ania i  Gosia zaproponowały do wykonania ozdoby z filcu (gwiazdkę, choinkę, dzwoneczek, aniołka) które można było ozdobić różnymi kolorowymi aplikacjami. Była także możliwość i sprawdzenia swoich umiejętności  w decoupagu, do wyboru były drewniane mikołajki lub  bombki i tutaj popisali się dorośli, dzieci wybrały łatwiejszą technikę – pomalowały wybrane ozdoby farbami akrylowymi.  Warsztatom towarzyszyła nastrojowa, świąteczna muzyka i słodki mikołajkowy poczęstunek. Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych przedświątecznych zajęć za miło i twórczo spędzony razem czas. Pięknie ozdobione rzeczy dzieci  zabrały  na pamiątkę do swoich domów, na pewno już  niedługo  ozdobią choinkę lub będą wspaniałym  prezentem świątecznym.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów mikołajkowych.    
  http://www.ckglucholazy.pl/migbp/index.php/358-warsztaty-miko%C5%82ajowe

środa, 2 grudnia 2015

Wyniki konkursu na wiersz o tematyce uzależnień.



Konkurs „Jednego Wiersza” im. Michała Lisowskiego, o tematyce uzależnień, powstał z inicjatywy lokalnej poetki Ireny Rup i początkowo organizowany był przy Stowarzyszeniu "Powrót z U" w Głuchołazach. Jest on hołdem dla tragicznie zmarłego patrona Michała Lisowskiego, który był zaangażowany w pracę z ludźmi mającymi problemy. Był przede wszystkim terapeutą i kuratorem sądowym, ale też wielkim miłośnikiem przyrody.
Po zaprzestaniu działalności Stowarzyszenia "Powrót z U" konkurs organizowany był przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Głuchołazach.
Od 2008 roku, z inicjatywy pomysłodawczyni konkursu Ireny Rup oraz wdowy po patronie Ludmiły Lisowskiej, konkurs został przeniesiony do Prudnika, a jego współorganizatorem została Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Prudniku oraz Prudnicki Ośrodek Kultury i Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku. W 2014 roku powrócił do Centrum Kultury- Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Głuchołazach. W bieżącym roku jako współorganizator zadebiutowało Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz.
Warunkiem uczestnictwa w Konkursie było nadesłanie na adres organizatora wierszy dotąd niepublikowanych i nie nagradzanych w innych konkursach, a także nie publikowanych w Internecie.
Jury w składzie: Irena Rup, Stanisława Młyńczak-Pałczyńska oraz Elżbieta Kanarska postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia:
W kategorii do 18 lat:
I nagroda za wiersz Szczęście w kuwerturze dla” Sunny” – Joanna Kocoń
II nagroda za wiersz To nie jest zabawa  dla Tina – Martyna Konieczna
III nagroda za wiersz  Wyliczanka  dla „Nadzieja” – Agnieszka Depta
Wyróżnienia za wiersz:
Ujrzałem ją… dla „Pinkie-Pie” – Karolina Orzech
Dopalacze dla „Wojtas” – Wojciech Raniszewski
Na twarzy uśmiech „MASIA” – Katarzyna Mięczakowska
Podnieś się po upadku „kwiatuszek” – Klaudia Chmielowska
Za najbardziej lapidarne ujęcie tematyki uzależnienia dla „JA”  - Kasia Kawecka
Nagroda od Pani Ireny Rup dla MASIA- Katarzyna Mięczakowska
Kategoria dorośli:
I nagroda za wiersz Telefon zaufania dla „Miriam”- Wojciech Ossoliński
II nagroda za wiersz Moja mama dla „Sazan” – Marek Karp
III nagroda za wiersz Prośba dla „Diniowaty1993” – Paweł Wiśniowski
Wyróżnienia za wiersz:
Mój szklany Bóg dla „MOUTON” – Danuta Hejneman
Nowoczesność dla „Inka” – Krystyna Wawrzkiewicz
Powrót  dla „Dereń” – Witold Hreczaniuk