środa, 30 września 2015

Spotkanie z pasjami - Tomasz "Shadow" Wiśniewski - wrestling



Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach – oddział dla dzieci i młodzieży zorganizowała spotkanie z głuchołaskim pasjonatem wrestlingu Tomkiem Wiśniowskim. Pan Tomasz od kilku lat trenuje wrestling, zyskał już miano zawodowego wrestlingowca  jest jednym z założycieli federacji MZW, występuje na ringu od 2009 roku, ciągle doskonaląc swoje umiejętności. 
W trakcie spotkania „Shadow” opowiedział o tym, czym jest wrestling, skąd jego pasja do tego sportu. Przygotowana przez Tomka prezentacja ukazywała przebieg jego kariery sportowej. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć walkę zarejestrowaną podczas gali w Niemczech.
Pod koniec spotkania Tomek odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów, chętnie robił sobie z nimi zdjęcia.   

Dziękujemy bardzo Tomkowi za spotkanie oraz ciekawe przedstawienie swojej pasji! Życzymy mu wielu sukcesów i wygranych walk.
Dziękujemy również klasie 5 B z SP 2 z panią Joanną Szczeblowską oraz klasie 6 B z SP 2 z panią Sylwią Alasińską za udział w spotkaniu.

Zachęcamy także do śledzenia i polubienia Tomka na facebooku :)

Polecamy również obejrzenie galerii zdjęć ze spotkania.

poniedziałek, 28 września 2015

Motyle Książkowe XII edycja konkursu czytelniczego


Miejska i Gminna Biblioteka w Głuchołazach – oddział dla dzieci – organizuje po raz dwunasty konkurs dla przedszkolaków „MOTYLE KSIĄŻKOWE”, w trakcie którego co miesiąc będzie wybierany czytelnik miesiąca.
W związku z tym biblioteka -oddział dla dzieci i młodzieży zorganizowała cykliczne zajęcia, w których udział wzięły grupy:

  • ·        PP1 : Biedronki, Pszczółki, Krasnoludki, Smerfy

  • ·        PP2: Sportowcy, Jagódki, Smerfy, Tygryski, Krasnoludki

  • ·        Przedszkole Puchatek

Światowy Dzień Turystyki



„5 rajd turystyczny z okazji Światowego Dnia Turystyki”


        25 września 2015 r. Centrum Kultury- Miejska Biblioteka Publiczna w Głuchołazach- oddział dla dzieci i młodzieży zorganizowała z okazji Światowego Dnia Turystyki ( obchodzonego 27 września) wycieczkę dla głuchołaskich przedszkolaków.
Głównym celem eskapady było propagowanie turystyki, zdrowego stylu życia oraz wspólne poznawanie naszego miasta i jego walorów turystycznych. Wszystkich „małych turystów” i ich panie przywitała kierownik Biblioteki Alicja Płowaś – Stadnik, która również przyłączyła się do pieszej wycieczki .

czwartek, 24 września 2015

Spotkania z legendami opolskimi i dolnośląskimi- Głuchołazy



         
    Po dwuletniej przerwie Centrum Kultury- Miejska Biblioteka – oddział dla dzieci wznowiła cykliczne zajęcia z legendą. Uczestnicy spotkań w wieku 5-9 lat z głuchołaskich przedszkoli oraz szkół podstawowych (klasy 1-2 )  zgłoszeni przez rodziców będą co miesiąc poznawać legendy z regionu opolskiego i dolnośląskiego.  Dzieci poznają legendy z: Głuchołaz, Nysy, Otmuchowa, Paczkowa, Kłodzka, Złotego Stoku, Sobótki a na koniec Wrocławia.
Pierwsze piątkowe spotkanie z legendą  już za nami. Dzieci zapoznały się z głuchołaską legendę  o „koziej szyi” oraz wysłuchały  historii  na temat pomnika przyrody jakim jest Głuchołaska Lipa.
Panie bibliotekarki dla urozmaicenia zajęć przygotowały prezentację multimedialną przedstawiającą zabytki oraz współczesne atrakcje turystyczne naszego miasta.

Następnie dzieci przedstawiły legendę o „KOZIEJ SZYI”, z wykorzystaniem muzyki oraz przygotowanej aranżacji murów obronnych, z jej  głównymi bohaterami: kozą, wojownikami  tatarskimi oraz „ludem- mieszkańcami” powstała bardzo fajna, scenka teatralna. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy aktywnie wzięli udział w części plastycznej (podzieleni na 3 grupy) wykonali rysunki i prace grupowe naszego herbu oraz  lipy, które  zostały wyeksponowane i można je  podziwiać na bibliotecznej tablicy.
Z przykrością informujemy, iż na zajęcia nie ma już wolnych miejsc. Kolejne spotkanie odbędzie się 30.10. 2015.(piątek) w bibliotece dla dzieci podczas, którego będą dominować Czarownice…. i  nie tylko.
Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za aktywność, fajną zabawę i kreatywność podczas spotkania. Szczególne podziękowania kierujemy do mamy Ksawerego- Patrycji  za zaangażowanie i bezinteresowną pomoc. Co miesiąc będziemy zdawać relację ze spotkań z legendami.


                                           Bibliotekarki : Anna Dorosz i Małgorzata Osiadły

Grzegorz Kasdepke - spotkanie autorskie



W dniu 23 września odbyło się w Bibliotece w Głuchołazach spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke, autorem książek dla dzieci i młodzieży, twórcą słuchowisk radiowych, w latach 1995-2000 redaktorem naczelnym magazynu dla dzieci "Świerszczyk".

Grzegorz Kasdepke to również autor scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa). Laureat Nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego (za książkę "Kacperiada..."), zdobywca - dwukrotnie - Nagrody Edukacyjnej XXI (za książki "Co to znaczy..." oraz "Bon czy ton"), autor bestsellerów wielokrotnie honorowanych laurami (wyróżnienie Polskiej Sekcji ibBY za książkę "Horror, czyli skąd się biorą dzieci", wyróżnienie w konkursie na najlepszą książkę roku za książkę "Rózga", "Małe pióro" za cykl książek o Kubie i Bubie). Współpracuje z wydawnictwami: Nasza Księgarnia, Literatura, Dwie Siostry, G+J, Egmont, Wydawnictwo Literackie, Wilga.

W spotkaniu autorskim uczestniczyły dzieci z klas 1- 3 szkół podstawowych, które wcześniej brały udział w lekcjach bibliotecznych przybliżających twórczość Grzegorza Kasdepke. Dzieci podczas spotkania autorskiego miały okazję stać się dziennikarzami i zadawać pytania autorowi. Padły pytania: o liczbę napisanych książek; o wiek autora kiedy rozpoczął pisanie; jak długo pisze się książkę; o to czy ma zwierzę; czy czyta książki i jakie. Grzegorz Kasdepke pytał dzieci czego się boją ich rodzice, odpowiedzi na to pytanie autor zbiera do następnej książki, której tematem będą strachy.

Alicja Płowaś-Stadnik

środa, 23 września 2015

Lekcje biblioteczne - przygotowanie do spotakania autorskiego

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach – oddział dla dzieci i młodzieży- zorganizowała cykl lekcji o pisarzu Grzegorzu Kasdepke. Lekcje biblioteczne miały na celu przybliżenie twórczości pisarza, zapoznania się z jego dorobkiem artystycznym. Klasy uczestniczące w lekcjach będą miały przyjemność wzięcia udziału w spotkaniu autorskim z panem Grzegorzem Kasdepke, które organizuje nasza Biblioteka.
Zdjęcia  http://www.ckglucholazy.pl/migbp/index.php/325-lekcje-biblioteczne-na-temat-tw%C3%B3rczo%C5%9Bci-grzegorza-kasdepke
Wprowadziła Alicja Płowaś-Stadnik

Lalka dla Małych i Dużych - relacja



„Lalka dla małych i dużych” to odpowiedz Centrum Kultury- Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Głuchołazach na zaproszenie Prezydenta RP do wspólnego czytania powieści społeczno- obyczajowej  „Lalki” Bolesława Prusa. Pod mury obronne miasta gdzie odbyła się impreza zaproszono Burmistrza Edwarda Szupryczyńskiego, Dyrektora Centrum Kultury Jana Ćwieka, Dyrektorów przedszkoli Beatę Widziszowską, Marzenę Zyśk, zastępcę dyrektora SP1 Annę Szafirską oraz Jolantę Gawlik i Joannę Ćwiek do przeczytania fragmentów Lalki. W oknie scenicznym zaprezentowały się dzieci z głuchołaskich przedszkoli i szkół podstawowych w przedstawieniach lalkowych. Obejrzeliśmy kolejno: „Teatrzyk na stole”- na podstawie scenariusza  Wandy Chotomskiej- gr. Pszczółki  z PP nr 1 dzieci przygotowane przez Bożenkę Szczeliniak i Iwonkę Grzegorczyk; „Kapelusz muchomora”- gr. 5- letnia „Jagódki” z  PP nr 2  przygotowana przez: Wiesławę Pabiś, Teresę Kopacz; „Kino w łazience”- gr. 5-6 letnia „Biedronki” z PP nr 1 – przygotowane przez: Małgorzatę Drogosz, Annę Cygal; „Bal moich lalek” – kl.1 e SP nr 1- uczniowie  przygotowani do występu przez Michalinę Krzysztof; „Czerwonego Kapturka” – kl. II b SP nr 2 –  dzieci przygotowane  do spektaklu przez Agnieszkę Podkowską; „O rybaku i złotej rybce”- kl. II d ze SP nr 2-  uczniowie przygotowani przez Beatę Baran- Michałek; „Księżniczka na ziarnku grochu”- kl.3 a SP 1-  dzieci przygotowane przez  Władysławę  Migała. Punktem oczekiwanym przez wszystkie dzieci był występ marionetki którą animował Piotr Charczuk aktor lalkarz. Podczas imprezy wystąpiły dzieci ze Studia Piosenki działającego przy Centrum Kultury, uczestnicy oraz widzowie mogli samodzielnie ozdobić lalki na warsztatach towarzyszących imprezie.
Wręczono również nagrody i wyróżnienia na najpiękniejszą lalkę w kategorii przedszkolnej oraz klas 1-3 szkoły podstawowej. Jury w składzie dyrektor CK Jan Ćwiek, kierownik biblioteki Alicja Płowaś –Stadnik oraz Tomasz Osiadły postanowili nagrodzić i wyróżnić następujące grupy/klasy:
KATEGORIA PRZEDSZKOLA
             NAGRODA : Przedszkole Charbielin grupa 5-6 latków,
             NAGRODA: grupa „Biedronki” PP 1 w Głuchołazach pod kierunkiem Małgorzaty Drogosz i Anny Cygal,
             Wyróżnienie: grupa „Sportowcy” PP2w Głuchołazach pod kierunkiem Bogusławy Michalik i Bogusławy Wolak.

KATEGORIA KLASY 1-3 SZKOŁA PODSTAWOWA
             1 miejsce : KLASA 1 B SP nr 1 pod kierunkiem Małgorzaty Kwitowskiej,
             2 miejsce: KLASA 2 B SP nr 1 pod kier. Małgorzaty Witos; KLASA 3 A SP nr 1 pod kierunkiem Władysławy Migały,
             Wyróżnienia: KLASA  2 b SP NR 2- lalka klasowa pod kierunkiem Agnieszki Podkowskiej,
Wyróżnienie  KLASA 3 PSP Bodzanów pod kierunkiem Justyny Wolak.

Alicja Płowaś-Stadnik
Kierownik biblioteki

poniedziałek, 7 września 2015

Lalka dla małych i dużych



16 września 2015 w godz. 9.30-12.00 Centrum Kultury planuje zorganizować imprezę pod murami miasta pt. „Lalka dla małych i dużych” – odpowiedz na Narodowe Czytanie. W tym dniu zapraszamy na  głośne czytanie Lalki Bolesława Prusa , występ marionetki, występy amatorskich grup lalkowych z głuchołaskich przedszkoli i szkół podstawowych,  warsztaty artystyczne, wręczymy nagrody w konkursie plastycznym  na najpiękniejszą lalkę.
Zapraszamy dzieci klas 1-3,oraz dzieci przedszkolne 5-6 letnich do przygotowania przedstawień lalkowych max 8 min na dowolny temat, zapewniamy okno sceniczne.  W razie niepogody impreza odbędzie się w  Domu Kultury. Alicja Płowaś-Stadnik -kierownik biblioteki


Centrum Kultury - Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach zaprasza dzieci z przedszkoli (grupy 5-6 letnich) i szkół podstawowych klasy 1-3 z gminy Głuchołazy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na wykonanie lalki.

Technika prac dowolna, przestrzenna, wymiary lalki – max. do 70 cm.
Złożyć można tylko jedną pracę wykonaną w grupie przedszkolnej lub szkolnej.
Liczy się przede wszystkim pomysłowość i staranność wykonania.
Prace należy składać w Oddziale dla dzieci ul. Boh. Warszawy 7.
Termin oddawania prac do 14 września 2015(do poniedziałku do godz. 18.00)
Rozstrzygniecie konkursu nastąpi 16 września 2015 podczas imprezy odbywającej się przy murach Głuchołaz pt. „Lalka dla małych i dużych”.
Zwycięzców konkursu wyłoni jury konkursowe.
Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane podczas imprezy  „Lalka dla małych i dużych” przy murach Głuchołaz.

Szczegółowych informacji udziela:
Oddział dla dzieci tel. 774391698