czwartek, 29 października 2015

Warsztaty artystyczne



Po wakacyjnej przerwie Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach zaprosiła mieszkanki Głuchołaz do wzięcia udziału w warsztatach artystycznych. 28 października spotkałyśmy się w Małej Galerii, żeby ozdobić przyniesioną rzecz (słoiki, butelki, doniczki, pudełka, deseczki, bransoletki, ramki) wykorzystując technikę decoupage. Warsztaty poprowadziła Katarzyna Rychel, nasza głuchołaska artystka. Prace powstałe na warsztatach były przepiękne, widać zaangażowanie oraz pomysłowość twórców. Wszystkie prace można obejrzeć na stronie www.ck.glucholazy/migbp
APS

piątek, 23 października 2015

Krystyna Śmigielska - spotkanie autorskie



23 października Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach zaprosiła uczniów klas 2c ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz klasę 2 d ze Szkoły Podstawowej nr 2 na spotkanie autorskie z Krystyną Śmigielską, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, animatorka kultury. Krystyna Śmigielska zadebiutowała w 2006 roku opowiadaniem „Zbieracz grzechów”. Napisała  również powieści dla dorosłych: „Berżeretka bez przepisu”, dla młodzieży „Węszący Renifer, czyli tydzień z ciocią Julią”, „Skarb z leśnego grobowca”  bajki dla najmłodszych czytelników: opowieści o cudownej lalce Tekli oraz historii pewnego chłopca i jego znajomości z wyimaginowanym przyjacielem Kwakiem.  ze sobą na pamiątkę odbytego spotkania w Głuchołazach.
Dzieci uczestniczące w spotkaniu miały okazję zobaczyć porcelanową lalkę Teklę oraz pluszową zabawkę Kwaka, którzy towarzyszą pisarce w podróży po Polsce odwiedzając biblioteki. Na zakończenie padło wiele pytań od dzieci między innymi o to ile autorka ma lat, jaką postać ze swojej twórczości lubi najbardziej, gdzie mieszka, od kiedy pisze książki i co jest trudniejsze pisanie książek dla dzieci czy dorosłych. Spotkaniu autorskiemu towarzyszyła mini wystawa prac plastycznych ilustrujących historie z książek o Tekli i Kwaku powstałych na zajęciach w bibliotece dla dzieci, prace te Krystyna Śmigielska wzięła
Alicja Płowaś-Stadnik

czwartek, 22 października 2015

Małymi krokami do sukcesu



Krystyna Kofta i Tomasz Kozłowski
Sukces-to  brzmi  dumnie! I przywodzi na myśl spektakularne odkrycia naukowe i głośno komentowane  zdobywanie  szczytów-ale  sukces  dla  każdego ma  inny wymiar. Celem spotkania było pokazanie, że szczytem może być przecież odłożenie swoich ograniczeń na bok i zapisanie się na wymarzony kurs tańca czy spotkanie z innymi ludźmi i wzajemna wymiana doświadczeń. Sukces to także nie tylko widziany przez nas efekt końcowy ale droga, która nierzadko jest ważniejsza niż zdobycie ,,wierzchołka góry”.
Krystyna Kofta: Pisarka, malarka, publicystka, poznanianka. Debiutowała w 1976 roku na łamach ,,Kultury” opowiadaniem Lustro. Jest autorką wielu, uwielbianych przez czytelników powieści.  Tworzy  scenariusze  filmowe,  książki  publicystyczne  i  dramaty.  W  roli felietonistki  współpracuje  z  czasopismami  „Twój  Styl”  i  „Nowe  Książki”.  Maluje, rysuje i pasjonuje się polityką. Krystyna Kofta w 2009 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego    Bogdana  Zdrojewskiego  odebrała  Srebrny  Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Tomasz Kozłowski:
Z  pochodzenia bolesławczanin-swoje  pierwsze  ekstremalne  przygody  przeżywał wspinając się po basztach murów obronnych Bolesławca. Ciekawość świata i pasja do wysokości zostały w  nim do dzisiaj. Zawodowo zajmuje się pracą z ludźmi i wspieraniem  ich  w  samorozwoju. Psycholog, szkoleniowiec,  ratownik  GOPR  oraz skoczek spadochronowy w jednym. 
APS

środa, 21 października 2015

Wyniki DYKTANDA



Centrum Kultury - Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w dniu 19 października zorganizowała konkurs ortograficzny, w trakcie którego uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności z zakresu polskiej ortografii. 
Frekwencja tegorocznego dyktanda była wysoka, do konkursu przystąpiło 89 osób: 52 uczniów w kategorii szkół podstawowych klas 4-6  oraz 37 uczniów w kategorii Gimnazjum.
Lektorem dyktanda była pani Małgorzata Nastasowska – polonistka z Zespołu Szkół w Głuchołazach.
Prace zostały sprawdzone przez kierownik Biblioteki Alicję Płowaś – Stadnik oraz bibliotekarki Helenę Grądowską i Annę Dorosz.
Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić następujące osoby:
        Kategoria  Szkół Podstawowych kl.4-6


Nagroda
Bartosz Świetlikowski    kl. 5 Nowy Świętów

Wyróżnienia:
Paulina Tomaszewska   kl.6 a SP 1
Katarzyna Kiełb   kl.6 SP Gierałcice
Aleksandra Bruzi  kl. 6  SP Nowy Świętów
Aniela Piątek   kl. 6 PSP 1 Głuchołazy
Paulina Wąsik   kl. 4 PSP 1 Głuchołazy
Łucja Badocha  kl. 4  SP Nowy Świętów
  


Kategoria  kl.I-III Gimnazja
Nagroda
Marta Rychel  kl. 3 PG nr 1 Głuchołazy
Mateusz Śliwa kl. 2 PG nr 1 Głuchołazy
Dawid Klimas  kl. 2 PG nr 1 Głuchołazy

Wyróżnienia
Karolina Łukaszczyk  kl.1 PG nr 1 Głuchołazy
Magdalena Sobkowicz kl. 3 PG nr 1 Głuchołazy

Uczestnicy konkursu mieli sporo problemów z interpunkcją. Wyrazy które sprawiały im trudności to między innymi WZDŁUŻ, DORZUCIŁA, HOMOGENIZOWANE, ZŻYMAJĄ, ŻAŁOSNE, CHŁOSTY.
Wprowadziła APS

wtorek, 13 października 2015

Konkurs profilaktyczny im. M.Lisowskiego

Przypominamy, że termin nadsyłania wierszy na "Konkurs Jednego Wiersza im. Michała Lisowskiego" mija w 15 listopada 2015.

Krystyna Śmigielska - lekcje biblioteczne



          Biblioteka - dla dzieci i młodzieży  w związku ze zbliżającym się spotkaniem autorskim z Krystyną Śmigielską  pisarką,  zorganizowała lekcje biblioteczne dla uczniów przybliżające twórczość autorki dla najmłodszych.
Podczas zajęć w bibliotece dzieci zapoznały się z twórczością pani Krystyny, dowiedziały się, że pisze ona książki  dla młodszych czytelników  jak również dla dorosłych. Pani Małgorzata Osiadły - bibliotekarka  wspomniała o tym, iż pani Krystyna Śmigielska urodziła się w Głuchołazach i kilka lat mieszkała w naszym mieście.

Dzieci wysłuchały  fragmenty książek  Krystyny Śmigielskiej pt. „Mój przyjaciel Kwako”- opowieść o interaktywnej zabawce , która towarzyszy 5-letniemu chłopcu w jego codziennych przygodach oraz „Tekla i płaczący braciszek” opowiadająca o niezwykłej lalce Tekli i jej sympatycznej właścicielce- przyjaciółce Wiktorii . Usłyszane fragmenty wywarły na uczniach duże wrażenie. W trakcie zajęć uczniowie  zilustrowali fragmenty książek, prace te będą wyeksponowane podczas spotkania autorskiego z panią Krystyną Śmigielską.
Dziękujemy paniom Marioli Łasicy i Beacie Baran- Michałek , a także uczniom  klas 2b z SP nr1  i 2d z SP nr2 za czynne uczestnictwo, aktywność ,wyobraźnię i kreatywność podczas spotkania w bibliotece.
   
Wprowadziła APS