piątek, 29 kwietnia 2016

Czytelnicy kwietnia



Jury w składzie Jan Ćwiek - dyrektor Centrum Kultury, Alicja Płowaś-Stadnik - kierownik biblioteki oraz Anna Dorosz - pracownik działu dziecięco- młodzieżowego wyłoniło czytelników kwietnia.

                       Czytelnikami miesiąca zostali:

·       Sara Łochowska grupa „Smerfy” PP1
·       Nadia Łochowska grupa „Biedronki” PP1
Gratulujemy nagrodzonym przedszkolakom! Dziękujemy za częste odwiedziny naszej biblioteki połączonej z samodzielnym wyborem książek, a także udział w naszym comiesięcznym konkursie.
Pod koniec maja 2016r. wyłonimy czytelników tego miesiąca. Zapraszamy do wspólnej zabawy i odwiedzin biblioteki dziecięco- młodzieżowej w Głuchołazach.

czwartek, 28 kwietnia 2016

Dni Przyjaciół Lasu- sadzenie lasu



340 drzew posadziła klasa 6 ze Szkoły Podstawowej w Bodzanowie z wychowawczynią Grażyną Pyrzyk w ramach Dni Przyjaciół Lasu zorganizowanych przez Centrum Kultury - Miejską i Gminna Bibliotekę Publiczną w Głuchołazach. Leśniczy Krzysztof Rypień z Leśnictwa Markowice opowiedział i zademonstrował dzieciom w jaki sposób  sadzi się  drzewa, okazuje się że nie jest to taka prosta sprawa jak się niektórym wydaje.  Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie czego efektem jest posadzony las dębowy. Po ciężkiej pracy w lesie, kiełbasa z grilla u leśniczego smakowała znakomicie. Dziękujemy.

Dni Przyjaciół Lasu - spacer



Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczne w Głuchołazach zorganizowała wycieczkę po Górze Chrobrego z okazji Dnia Przyjaciół Lasu. Po lesie bukowym  klasy drugie oprowadzali inż.. Rafał Kasza z Nadleśnictwa Prudnik oraz inż. Artur Fiałkowski strażnik leśny Komendant Posterunku Straży Leśnej. Dzieci nie tylko szukały zwiastunów wiosny ale też dowiedziały się wielu ważnych informacji o drzewostanie na Górze Chrobrego, o niszczącym je korniku drukarzu, o zmieniających się warunkach klimatycznych, które również wpływają na kondycję drzew. Strażnik leśny pouczył dzieci  jak zachowywać się na wycieczkach w lesie, poinformował dzieci, że nie wolno wchodzić w miejsca gdzie las nie osiągnął 4 m wysokości. Odbyło się również kilka konkurencji przeprowadzonych przez pan Rafała Kaszę miedzy innymi dzieci sprawdzały czy drzewa są ciepłe czy zimne, odgadywały nazwy zwierząt po odgłosach, chodziły z lusterkiem i oglądały korony drzew. Każde dziecko uczestniczące w wycieczce otrzymało komiks pt. Ogień niszczy las oraz odblask z liskiem. Na wycieczce były klasy 2:, z SP w Bodzanowie z  Katarzyną Kustrą; z SP nr 1 w Głuchołazach z Małgorzatą Witos; z SP nr 2 z Beatą Baran.

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

„Spotkanie z legendą wrocławską pt. „Jak skłóconego Księcia i Biskupa dwa kościoły pogodziły”



Za nami już ósme spotkanie z legendą, które co miesiąc organizuje głuchołaska biblioteka- dział dziecięco- młodzieżowy. Tym razem w piątkowe popołudnie dzieci wysłuchały legendy wrocławskiej pt. „Jak skłóconego księcia i biskupa dwa kościoły pogodziły”, którą głośno przeczytały bibliotekarki Ania i Gosia. Następnie dzieci w dwóch grupach malowały farbami kościół oraz biskupa i księcia, powstały piękne prace plastyczne, które można podziwiać na tablicy bibliotecznej. Druga część zajęć  to wycieczka w plener z fotografem, w  poszukiwaniu miejsc związanych z herbem Głuchołaz oraz lipą.  Uczestnicy zajęć zapoznali się z tymi legendami podczas pierwszego spotkania we wrześniu, dzieci doskonale zapamiętały, że głuchołaska lipa jak i koza znajdują się na Rynku i tam właśnie wybraliśmy się z całą grupą. Powstały zdjęcia, za które dziękujemy instruktorowi fotografii w głuchołaskim Centrum Kultury.

Ostatnie zajęcia dla klubowiczów spotkań z legendą odbędą się 20 maja o godz.16.00, podczas których przypomnimy sobie poznane wszystkie legendy. Odbędzie się również próba generalna na scenie sali widowiskowej CK, ponieważ dzieci przygotowują się do występu podsumowującego nasze zajęcia.
4 czerwca 2016 r. (sobota) cała grupa uczestników spotkań z legendami opolskimi i dolnośląskimi wybiera  się wraz z rodzicami na wycieczkę  do stolicy Dolnego Śląska-  WROCŁAWIA , będziemy min. poszukiwać wrocławskich krasnali, odwiedzimy wrocławskie Humanitarium- ogrody doświadczeń oraz Muzeum Makiet  i miniatur- KOLEJKOWO. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na galę podsumowującą nasze  całoroczne spotkania 14 czerwca  we wtorek na godz.17.
Zdjęcia ze spotkania na www.ckglucholazy.pl/migbp

środa, 20 kwietnia 2016

„Poznajemy twórczość Urszuli Kozłowskiej”


Centrum Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna – oddział dla dzieci w Głuchołazach przeprowadziła cykl lekcji bibliotecznych pod hasłem „Poznajemy  bajki i wiersze  Urszuli Kozłowskiej”. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z twórczością autorki, która będzie gościem XII Biesiady Czytelniczej. Panie bibliotekarki Ania i Gosia zachęcały dzieci i nauczycielki do głośnego czytania bajek pisarki. Dzieciom podobały się  następujące bajeczki: „Krówka ślicznotka”, „Olimpiada zwierząt”, „Kto się boi myszy” ,„Mała policja”  „Mały lisek”, „Niesamowite pojazdy”. Pani Ania przygotowała prezentację multimedialną na temat autorki oraz jej książeczek, którą dzieci chętnie obejrzały. Zapraszamy dzieci do wzięcia  udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez bibliotekę pt.:  „Ilustracja do bajki lub wiersza Urszuli Kozłowskiej”.  Na prace konkursowe czekamy do 6 maja 2016.
 13 maja 2016 w ramach XII Biesiady czytelniczej  w piątek od godz.10 odbędzie się  głośne czytanie  utworów Urszuli Kozłowskiej przez mieszkańców Głuchołaz, recytacje wierszyków przez przedszkolaków, a także wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego na ilustrację przez autorkę. Na  koniec odbędzie spotkanie autorskie z pisarką, a to wszystko na placu przy murach obronnych – obok Szkoły Podstawowej nr 1, w razie złej pogody w Domu Kultury.
Dziękujemy wszystkim przedszkolakom i uczniom oraz  ich paniom za czynne i aktywne uczestnictwo w spotkaniu z książką w bibliotece:
             Grupie  3 letnie Żabki  PP nr 1- Kazimierze Kłakowicz
             Grupie 3-4 letniej Smerfy  PP nr 1- Iwonie  Grubiak
             Grupie 4- 5 letniej Krasnoludki PP nr 1-  Barbarze Szczepłek
             Grupie 6- letniej Pszczółki PP nr 1-  Bożenie Szczeliniak
             Grupie 6 -letniej Biedronki PP nr 1- Małgorzacie Drogosz
             Grupie  5- letniej  Krasnoludki PP nr 2- Joannie Toczek
             Grupie 6 - letniej Smerfy PP nr 2- Joannie Toczek,
             Grupie „Sportowcy” PP nr 2 – Bogusława Michalik,
             Grupie „Tygryski” PP nr 2 –Ewa Serafin
             Klasie 1 c z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 – Anecie Grabowieckiej
             Klasie 1 d z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1- Barbarze Guzdek

środa, 13 kwietnia 2016

Warsztaty rękodzieła- doniczki



13 kwietnia 2016  odbyły się już ostatnie w sezonie 2015/2016 warsztaty z rękodzieła. Tym razem w środowe popołudnie uczestniczki miały za zadanie ozdobić doniczkę różnymi materiałami, możliwości było bardzo dużo, można było  np. pomalować doniczkę farbą akrylową lub ozdobić np. koronką, wstążką. Cześć z pań wybrała znaną już z wcześniejszych spotkań technikę decoupagu. Prowadząca zajęcia Kasia Rychel pokazała nową technikę ozdobienia tzw. „transfer”, polegał on na tym, że wybrany  element graficzny należy  posmarować klejem i przykleić a po 24 godzinach  od momentu przyklejenia delikatnie  usunąć –  wówczas zobaczymy efekt transferu.
Dziękujemy Wszystkim paniom za udział w naszych spotkaniach warsztatowych. Pragniemy szczególnie podziękować  prowadzącej Katarzynie Rychel za poświęcony czas i przekazanie wiedzy na temat  wykorzystania wielu technik artystycznych ale przede wszystkim zaszczepienia w nas pracy twórczej.
 Jesienią planujemy warsztaty z renowacji przedmiotu (  np. mebli, starych rzeczy itp.). Wszystkie  informacje dotyczące spotkania zamieścimy  na plakatach w październiku 2016 r. Prosimy zainteresowanych  o śledzenie witryny Domu Kultury, Facebocka, strony biblioteki. Dziękujemy i zapraszamy!!!

Łucznictwo



Centrum Kultury- Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna- oddział dla dzieci i młodzieży zorganizował już kolejne spotkanie z cyklu Pasje- pasjonaci. Tym razem gościliśmy pana Zbigniewa Hirszferda – pasjonata i trenera łucznictwa.

poniedziałek, 11 kwietnia 2016

„W zdrowym ciele zdrowy duch”



Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna – oddział dla dzieci i młodzieży w Głuchołazach zorganizowała lekcję biblioteczną pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Prowadzące spotkanie bibliotekarki na wstępie przeprowadziły z dziećmi pogadankę na temat zdrowego odżywiania. Przedszkolaki doskonale potrafiły odróżnić zdrowe jedzenie od tzw. „śmieciowego” choć szczerze przyznały, że bardzo lubią jeść słodycze. Dzieci wspólnie wyjaśniły znaczenie motta „w zdrowym ciele zdrowy duch”.
Następnie pani Małgosia głośno przeczytała dzieciom, krótkie opowiadanie pt. „Brudne rączki” oraz dwa wierszyki pt. „Bolą ząbki na gołąbki ”i  „Dla każdego coś zdrowego”.
Na koniec zajęć uczestnicy wysłuchali i zaśpiewali  piosenki min. „Piosenka kąpielowa”, „Witaminki, witaminki”, „Szczotka, pasta” oraz „Cukierki, cukierki”, a w nagrodę za aktywność obejrzały bajkę pt. „Kajtuś nie cierpi jarzyn”.
Dziękujemy grupie 6 letnie Biedronki z Publicznego Przedszkola nr 1 oraz ich paniom Małgorzacie Drogosz i Agacie Maciejewskiej za uczestnictwo podczas zajęć w bibliotece.