środa, 6 grudnia 2017

Skład zalet i wad - Spotkanie autorskie z Józefem Mirowskim

Józef Mirowski urodził się w Wielkiej Wsi- województwo Łódzkie.
Ukończył filologię polską w Wyższej szkole Pedagogicznej w Opolu.
Przez ponad 20 lat kierował placówkami oświatowymi na Opolszczyźnie.
Działacz sportowy - organizator i zarazem uczestnik wielu imprez sportowych, nadal gra w tenisa ziemnego i jeździ na nartach. Tomik fraszek pt. Skład zalet i wad" jest jego debiutem książkowym.



APS

Czytelnicy listopada

Jury w składzie Jan Ćwiek – dyrektor Centrum Kultury, Alicja Stadnik- Płowaś- kierownik biblioteki oraz Anna Dorosz- pracownik działu dziecięco- młodzieżowego wyłoniło czytelników .
  Czytelnikami miesiąca zostali: Magdalena Mużyłowska- PP2 Grupa Jarzębinki


Szymon Witkowski PP1 Grupa Żabki



Gratulujemy nagrodzonym przedszkolakom! Dziękujemy za częste odwiedziny biblioteki połączone z samodzielnym wyborem bajek, a także udział w naszym comiesięcznym konkursie. Pod koniec  grudnia 2017 wyłonimy czytelników tego miesiąca. Zapraszamy do odwiedzin biblioteki i wspólnej zabawy.
APS

poniedziałek, 4 grudnia 2017

Warsztaty mikołajowe w bibliotece

Z okazji zbliżających się Mikołajek dział dziecięco - młodzieżowy naszej Biblioteki zorganizował warsztaty rękodzieła dla swoich czytelników i ich rodziców/opiekunów
Zebrana grupa osób wykonała świąteczne świeczniki wykorzystując stare słoiki. Mikołajkowe warsztaty organizujemy już kolejny rok z rzędu, jest to ciekawa opcja na spędzenie wspólnie czasu oraz zrobienie prezentów Mikołajkowych, a jak wiadomo najlepsze prezenty są takie, w które włożymy trochę własnej pracy i serducha ;) Musimy przyznać, że kreatywność uczestników zaskakuje nas za każdym razem, gdy organizujemy takie warsztaty.
Pod koniec spotkania pani Ania rozdała dzieciom mikołajkowe paczuszki ze słodkościami.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za mile spędzony czas.





XX edycja konkursu na jeden wiersz im. M. Lisowskiego - podsumowanie

Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach przywróciła w gminie Głuchołazy konkurs poetycki o tematyce profilaktyka uzależnień pt. Turniej jednego wiersza im. Michała Lisowskiego. Konkurs powstał z inicjatywy Ireny Rup i organizowany był przy Stowarzyszeniu „Powrót z U” w Głuchołazach był hołdem dla tragicznie zmarłego patrona. Michał Lisowski był zaangażowany w pracę z ludźmi. Był terapeutą i kuratorem sądowym, miłośnikiem przyrody. Interesował się sztuką, tuż przed śmiercią przygotowywał przedstawienie teatralne z osobami mającymi problemy z uzależnieniami. Wypadek pokrzyżował te plany. Po zaprzestaniu działalności Stowarzyszenia „Powrót z U” konkurs współorganizowany był przez różne głuchołaskie instytucje kultury. Od 2008 z inicjatywy pomysłodawczyni Ireny Rup oraz wdowy po patronie Ludmile Lisowskiej konkurs został przeniesiony do Prudnika, a jego współorganizatorem została Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Prudniku oraz Prudnicki Ośrodek Kultury następnie Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku.
Konkurs organizowany przez Centrum Kultury w Głuchołazach miał na celu:
•             Promocję zdrowego stylu życia, trzeźwości i abstynencji przez upowszechnianie wzorów i postaw prozdrowotnych.
•             Zaangażowanie młodzieży oraz dorosłych do działań profilaktycznych.
•             Zainspirowanie kreatywności młodzieży oraz dorosłych w procesie zdobywania różnorodnych umiejętności życiowych.
•             Uświadomienie młodzieży oraz dorosłym zagrożeń związanych z uzależnieniami.
•             Zachowanie zdrowego trybu życia.
•             Stwarzanie autorom możliwości zaprezentowania swoich utworów szerszemu gronu odbiorców, popularyzacja poezji,
1 grudnia  Międzynarodowego Dnia  Walki z AIDS Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach zaprosiła mieszkańców oraz laureatów do wzięcia udziału w podsumowaniu i wręczeniu nagród w konkursie na jeden wiersz.
Podczas uroczystości towarzyszyli nam Ludmiła Lisowska żona tragicznie zmarłego Michała Lisowskiego, jego mama oraz Piotr Wierzbicki Sekretarz Głuchołaz, który reprezentował Burmistrza Głuchołaz Edwarda Szupryczyńskiego Patrona Konkursu.
Warunkiem uczestnictwa w Konkursie było nadesłanie na adres organizatora wierszy dotąd niepublikowanych i nie nagradzanych w innych konkursach, a także nie publikowanych w Internecie.
Warunkiem uczestnictwa w Konkursie było nadesłanie na adres organizatora wierszy dotąd niepublikowanych i nie nagradzanych w innych konkursach, a także nie publikowanych w Internecie. Na konkurs wpłynęło 87 wierszy
 w kategorii do 14 lat- 20;
w kategorii od 15-18 lat-59
 oraz w kategorii dorosłej 8.
 Jury w składzie: Irena Rup głuchołaska pisarka i  poetka zamieszkała w Głuchołazach. Laureatka konkursów literackich.
Stanisława Młyńczak- Pałczyńska członek Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury,
Ludmiła Lisowska, żona tragicznie zmarłego Michała Lisowskiego, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Prudniku.
Jury po zapoznaniu się z nadesłanymi wierszami postanowiło przyznać nagrody oraz wyróżnienia.
Kategoria dzieci do 14
II NAGRODA /nieznana/ Łucja Stonoga
II NAGRODA Edzia Alicja Batko
Wyróżnienia.
-Dark Daria Szkwarek
–Asiunia  Joanna Bandurowska
-MEL Amelia Zdanowicz
-[malina] Karolina Masztalerz





Kategoria 14-18
I NAGRODA Jula Julia Krzyśko
II NAGRODA EternalMelody Jakub Otte
III NAGRODA Rach Monika Raczkowska
Wyróżnienia
-Światło Kacper Światłowski
- Ines Agnieszka Krzyżowska

- Wredota1 Nikola Giza-Pik

Kategoria dorośli
I NAGRODA RUBIKON Ossoliński Wojciech
II NAGRODA DZIADEK Marek Karp
III NAGRODA KORZEC Krystyna Kubik Korzec
Wyróżnienia
- Inka Krystyna Wawrzkiewicz

Wiersze zostaną opublikowane na www.ckglucholazy.pl/migbp
Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu.
Nagrody zostały ufundowane z programu BANAN.
Centrum Kultury zobowiązuje się do propagowania podczas imprezy organizowanej podczas realizowanego projektu haseł o tematyce profilaktycznej, zwłaszcza hasła i logo akcji pn. Bez Alkoholu, Narkotyków i Nikotyny- Akcja Banan.
Na zakończenie spotkania odbył się wernisaż rysunku i malarstwa Pawła Pałczyńskiego.

Paweł Pałczyński - ur. w 1956 r. w Jędrzejowie, od 2009 r. mieszkaniec Gierałcic, gdzie przyjechał z Lublina. Członek najpierw Wojewódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, RSTK w Świdniku, a od blisko 3 lat RSTK woj. opolskiego i członek Głuchołaskiego Klubu Ludzi Piszących. Uczestnik warsztatów interdyscyplinarnych i plenerów w Garbiczu, Świdniku i Nałęczowie oraz słuchacz wydziału malarstwa i rzeźby na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej u prof. M. Bijasa, R. Lisa i S. Mieleszki. Swoje prace wystawiał w Domu Kultury w Lublinie i Świdniku a wiersze prezentował w antologiach środowiska literackiego Świdnika. Głuchołaz Malarstwem i rzeźbą zarażony od zawsze. Wieczny poszukiwacz stylu i wyrazu.



APS

piątek, 24 listopada 2017

Święto Misia

Miękki, puchaty i taki z łatką.

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija.
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach zorganizowała Misiowi 9 urodziny w Głuchołazach podczas którego na scenie zaprezentowały się dzieci z programem artystycznym:
  • ·         dzieci z grupy przedszkolnej „Pszczółki” z Niepublicznego Przedszkola „Puchatek” – Patryk Pastusiak i Witold Szegzda  powiedzieli  wierszyk „Ucieczka misia z Zoo w Warszawie” –dzieci przygotowała Anna Prokop,
  • ·         grupa 4-5 latki  Słoneczka z PP 1 prowadzona przez panią Bernadetę Czarnobrewę i Anna Cygal  dzieci przygotowały  wiersz  pt. „Na misiowe urodziny”  oraz zaśpiewały  piosenkę „Mały misio”,
  • ·         grupa 5-latków  Misie z  PP 2 prowadzona przez panią Mariolę Bereszko i  Angelikę Piotrowską;  Antoś Salkiewicz zaprezentował wierszyk - „Miś pluszowy” ; Mia Bolibczuk-Juszczak  i Leon Bezkorowajny  w wierszu „Przyjaciel miś” –  na koniec  cała grupa  wraz z przebranym misiem  panią Wiolą Kmak zatańczyła do piosenki  pt. „Gummi Miś” ,
  • ·         klasa 1a ze SP1 –  zaśpiewała  piosenkę pt. : „Stary Niedźwiedź mocno śpi”  oraz zaprezentowała  trzy wierszyki: „Lekarstwo Misia” w wykonaniu Zofii Pabiś i Julii Teterwak,  -„Miś” – miś na smutki i radości” w wykonaniu Natalii Ostrowskiej i Natalii Rudeckiej  oraz wiersz „Miś  Kłapouszek”  powiedział Dominik Szulc – do występu przygotowała uczniów Małgorzata Wąsik,
  • ·         uczniowie z  klasy 1b z  SP2 w inscenizacji  „Pluszowy miś” podczas której usłyszeliśmy  kilka  misiowych wierszyków  a na koniec  dzieci zatańczyły  do piosenki „Szary miś”  - klasę przygotowała Agnieszka Podkowska

Wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie plastycznym pt. „Miś w krainie postaci bajkowych” Komisja konkursowa powołana przez organizatora w składzie: przewodnicząca- Renata Kukla-  głuchołaska artystka , Alicja Płowaś -Stadnik – kierownik Biblioteki oraz  Marta Landwójtowicz – instruktor Centrum Kultury  nie miała łatwego zadania, ponieważ poziom zaprezentowanych prac konkursowych był bardzo wysoki. Uczestnicy konkursu zastosowali w swoich pracach bardzo różnorodne i ciekawe techniki plastyczne. Na konkurs wpłynęło łącznie 363 prace plastyczne: 
kat.1 przedszkole- 83, kat.2 kl.1-3 SP 114, kat.3 kl.4-7 SP- 141, 1 praca z nauczania indywidualnego oraz 24 prace niezgodne z regulaminem.
Komisja przy ocenianiu brała pod uwagę estetykę pracy, samodzielność jej wykonania, pomysłowość i wyobraźnię , zastosowanie ciekawych technik  i rozwiązań artystycznych oraz dostosowanie pracy do regulaminu konkursu.

Nagrodzeni w konkursie plastycznym „ Miś w krainie postaci bajkowych ”

KATEGORIA PRZEDSZKOLA:
I NAGRODY :
Ania Kulpa PP nr 2 gr. Jarzębinki
Tosia Studzienna PP nr 2 gr. Tygryski
Karolina Łopott   Niepubliczne Przedszkole Puchatek gr. Pszczółki
WYRÓŻNIENIA:
Emilia Kozicka PP nr 2 gr. Krasnoludki
Paulina Misiorek PP1 gr. Smerfy
Kaja Drozda PP2 gr. Krasnoludki
Weronika Malanowska  PP1 gr.Krasnoludki
Kuba Żegleń PP1 gr.Żabki


KATEGORIA II KL.1-3 SZKOŁY PODSTAWOWE
I NAGRODA 
Malwina Mytnik  SP Bodzanów kl.3
Marta Szeremeta SP 1 kl.1 c
WYRÓŻNIENIA
Rafał Pietrzak SP 2 kl. 2 a-  NAUCZANIE INDYWIDUALNE
Maja Pióro SP 1  kl.1 b
Wojtek Osiadły  SP 1 kl. 2 a
Julia Hływa SP Bodzanów  kl.3
Anna Nieścior SP 1 kl. 2 a



KATEGORIA III KL.4-7 SZKOŁY PODSTAWOWE:
I NAGRODY
Justyna Wiśniewska SP2 KL.7a
Ala Studzińska SP Jarnołtówek kl.4
Martyna Wierna SP1 kl.7 c
II NAGRODA
Michał Zapała SP  2kl.7b
WYRÓŻNIENIA
Ola Łukaszewska  SP 2 kl.4 d
Lena      Osiadły SP 1 KL.4 b
Emilia Gancarz SP 2 kl. 7 b
Emilia Brzezińska SP 2 KL.7a


Wszystkie prace zgłoszone na konkurs zostały wyeksponowane na pierwszym piętrze Domu Kultury. Wystawa będzie dostępna do końca roku. Dziękujemy za udział w konkursie plastycznym wszystkim dzieciom, laureatom gratulujemy sukcesów.

Alicja Płowaś-Stadnik, kierownik biblioteki
APS

czwartek, 9 listopada 2017

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji Bibliotekarki działu dziecięco - młodzieżowego wraz z uczniami szkół podstawowych przeniosły się w bajkowy świat. W spotkaniu uczestniczyli: klasa 1 oraz 3 ze Szkoły Podstawowej w Gierałcicach z paniami Alicją Łukaszów i Anną Wanicką, klasa 1 C Szkoła Podstawowa nr 1 w Głuchołazach z panią Mariolą Łasicą, klasa 1 A Szkoła Podstawowa nr 2 w Głuchołazach z panią Jolantą Midor.

W bajkowy świat przenieśliśmy się wspólnie śpiewając piosenkę "Witajcie w naszej Bajce" z Akademii Pana Kleksa. Dzieciaki rozwiązały bajkowe quizy, obrazkowy polegający na rozpoznaniu postaci z bajki oraz muzyczny polegający na rozpoznaniu z jakiej bajki pochodzi dana piosenka. Panie bibliotekarki przygotowały również zagadki i pytania związane z postaciami bajkowymi. Z trudnym zadaniem musiały zmierzyć się wychowawczynie klas, miały do przeczytania wierszyki łamiące języki ;) Trzeba przyznać, że panie świetnie poradziły sobie z trudnymi wyrazami.

W drugiej części na dzieciaki czekały zadania ruchowe i zręcznościowe, między innymi taniec z miotłą i rzut piłeczką oraz zabawa przy piosence „Bańkę łap”.

Spotkanie zakończyło się bajkowym seansem na sali kinowej Centrum Kultury w Głuchołazach.


Dziękujemy serdecznie za mile spędzony czas :)
APS

piątek, 3 listopada 2017

Czytelnicy października 2017

Jury w składzie Jan Ćwiek – dyrektor Centrum Kultury, Alicja Stadnik- Płowaś- kierownik biblioteki oraz Anna Dorosz- pracownik działu dziecięco- młodzieżowego wyłoniło czytelników .
Czytelnikami miesiąca zostali:
Lena Szyszler - PP1 Grupa Żabki



Milenka Baran- PP2 Grupa Jarzębinki
Patryk Pastusiak- Niepubliczne Przedszkole Puchatek


Gratulujemy nagrodzonym przedszkolakom! Dziękujemy za częste odwiedziny biblioteki połączone z samodzielnym wyborem bajek, a także udział w naszym comiesięcznym konkursie. Pod koniec  listopada 2017 r. wyłonimy czytelników tego miesiąca. Zapraszamy do odwiedzin biblioteki i wspólnej zabawy.

poniedziałek, 30 października 2017

Halloween w Bibliotece

W deszczowy, pochmurny, ale bardzo udany piątkowy wieczór odbyła się zabawa halloweenowa, którą zorganizowaliśmy dla naszych czytelników. W trakcie spotkania wszystkim bez wyjątku towarzyszył świetny humor.  Niektórzy z uczestników byli nie do poznania i oto właśnie chodziło. Podczas zabawy odbyło się bardzo dużo konkursów: mumia, rzuty do paszczy dyni, słodko- kwaśna minka, poszukiwanie ukrytych cukierków, zjedzenie cukierka bez pomocy rąk . Ponadto jak to przy zabawie były: tańce, muzyka i poczęstunek. Na koniec imprezy udaliśmy się do kina na seans filmowy.
Dziękujemy Wszystkim dzieciom za świetną zabawę, znakomite humory i kreatywność. Dziękujemy również naszej wolontariuszce Ani, Oli i Mateuszowi za zaangażowanie i niezmierną pomoc podczas całej zabawy. 



piątek, 20 października 2017

Wyniki Dyktanda

Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach zorganizowała III Gminny Konkurs Ortograficzny dla dzieci i młodzieży. Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych, uczniowie klas IV-V, VI-VII oraz Gimnazjum. Lektorem Dyktanda była pani Beata Puzia, instruktor do spraw teatru w Centrum Kultury w Głuchołazach.
87 uczniów z naszej gminy wzięło udział w dyktandzie.
37 osób z Gimnazjum,
25 z klas VI-VII
oraz 25 z klas IV-V.
·         W kategorii I ( kl.4-5 szkoły podstawowe) największe trudności sprawiły uczniom np. wyrazy : rzeżucha-  żerzócha, szafka- szawka, rzodkiewkę- żotkiewkę, usmażył- usmarzył, chłopcom- chłopcą , jarzynową- jażynową

·         W kategorii II ( kl.6-7 szkoły podstawowe)- : w ogóle- wogóle, nazajutrz- na zajutrz, kolarzem- kolażem, temblaku- tęblaku, nie zapomniał- niezapomniał, dróżki- drużki,


·         W kategorii III ( kl. Gimnazjalne) : błahy- błachy, chart- hart, wokół- w okół, turystom- turystą, niepotrzebnie- nie potrzebnie, czmychający- trzmychający.


NAGRODZENI:
·         KATEGORIA  I – KLASY  IV-V SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
NAGRODA:
Jan Tokarczyk klasa 5 B SP2
WYRÓŻNIENIA:
Tomasz Nowak klasa 5 SP Bodzanów
Lena Osiadły klasa 4 B SP1
Hania Nowacka klasa 5A SP2


·         KATEGORIA KLAS VI-VII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
NAGRODA:
Zuzanna Śliwa klasa 7 SP Bodzanów
Bartosz Świetlikowski klasa 7 SP Nowy Świętów
Julia Bartnik klasa 6 SP Bodzanów
Zuzanna Ćwiek klasa 7 a SP2
Kalina Mendel klasa 7a SP1
WYRÓŻNIENIA:
Kacper Tomaszewski klasa 6c SP1
Łucja Mordarska klasa 7b SP1
Marcelina Tokarczyk klasa 6A SP2
Maksymilian Jurek klasa 7a SP2


·         KATEGORIA GIMNAZJUM
NAGRODA:
Piotr Bednarek kl.2b Gim1
Adam Dubiński  kl. 3 Gim 2
WYRÓŻNIENIA:
Katarzyna Smolińska kl. 2a Gim 1

Jakub Gilewicz  kl. 3b Gim  1
APS

środa, 11 października 2017

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.


REGULAMIN
„Konkurs Jednego Wiersza im. Michała Lisowskiego"
XX EDYCJA
Organizator: Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach.
Patronat: Burmistrz Głuchołaz
Konkurs „Jednego Wiersza” im. Michała Lisowskiego, o tematyce uzależnień, powstał z inicjatywy lokalnej poetki Ireny Rup i początkowo organizowany był przy Stowarzyszeniu "Powrót z U" w Głuchołazach. Jest on hołdem dla tragicznie zmarłego patrona Michała Lisowskiego, który był zaangażowany w pracę z ludźmi mającymi problemy. Był przede wszystkim terapeutą i kuratorem sądowym, ale też wielkim miłośnikiem przyrody. Po zaprzestaniu działalności Stowarzyszenia "Powrót z U" konkurs organizowany był przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Głuchołazach. Od 2008 roku, z inicjatywy pomysłodawczyni konkursu Ireny Rup oraz wdowy po patronie Ludmiły Lisowskiej, konkurs został przeniesiony do Prudnika, a jego współorganizatorem została Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Prudniku oraz Prudnicki Ośrodek Kultury i Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku.  W 2014 roku powrócił do Centrum Kultury- Miejskiej i Gminnej Biblioteki  Publicznej w Głuchołazach.

Terminarz konkursu:
Ogłoszenie XVIII edycji „Konkursu Jednego Wiersza” im. Michała Lisowskiego 12 X 2017 
Termin nadsyłania utworów do 24 XI 2017

poniedziałek, 2 października 2017

Zapraszamy na Dyktando


Regulamin konkursu ortograficznego „DYKTANDO 2017” – 17.10.2017

1.       Organizator

Organizatorem konkursu jest Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna                                             w Głuchołazach

2.       Zasady uczestnictwa

a)      Dyktando jest organizowane dla trzech grupach wiekowych:

Kategoria 1 – klasy IV – V szkoły podstawowe
Kategoria 2 – klasy VI -VII  szkoły podstawowe
Kategoria 3 – klasy II – III Gimnazjum

wtorek, 26 września 2017

Rajd z okazji Światowego Dnia Turystyki

27 września obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. Z tej okazji po raz VII Centrum Kultury -Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach zorganizowała dla głuchołaskich przedszkolaków Rajd Turystyczny. Tradycyjnie wycieczkę poprowadził Naczelnik Wydziały Turystyki w Głuchołazach, a zarazem Przewodnik Sudecki Paweł Szymkowicz. Trasa Rajdu przebiegała po części zdrojowej naszego miasta oraz po terenie rezerwatu Las Bukowy. W trakcie wycieczki odbyła się przerwa śniadaniowa na świeżym powietrzu.




W spacerze wzięły udział trzy grupy przedszkolne. Grupa "Pszczółki" z Przedszkole i Żłobek "Puchatek" z panią Anią Prokop, grupa "Tygryski" z PP2 z paniami Emilią Volz i Julitą Ilnicką oraz grupa "Krasnoludki z PP1 z paniami Marią Dragosz i Elżbietą Zając.



Dziękujemy panu Pawłowi oraz przedszkolakom i panią wychowania przedszkolnego za wspólne propagowanie Światowego Dnia Turystyki. 

czwartek, 13 lipca 2017

Piknik na Florydzie



„Piknik na Florydzie” to wakacyjna impreza dla dzieci organizowana w Brzegu,  głównie na terenie jednostki wojskowej  1  Brzeskiego Pułku Saperów, ale także w Muzeum Piastów Śląskich i brzeskim Aquaparku.  Celem imprezy jest pokazanie dzieciom, jak wygląda praca żołnierzy, których głównym zadaniem jest obrona kraju. Uczestnicy pikniku aktywnie spędzają czas, przez chwilę mogą poczuć się jak prawdziwi żołnierze. Organizatorzy co roku przygotowują moc atrakcji, miedzy innymi: pokaz sprzętów wojskowych, strażackich i policyjnych, przejażdżki łodziami czy wojskowymi samochodami, strzelanie z broni, łuków oraz pistoletów paintballowych, udzielanie pierwszej pomocy, wojskowy tor przeszkód i wiele innych.

Centrum Kultury oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach wzięła udział w Pikniku na Florydzie po raz szósty. Co roku udaje się zebrać cały autobus chętnych na wyjazd. Do Brzegu wyruszyliśmy o bardzo wczesnej godzinie, dzieci żartowały, że to wręcz wojskowe warunki. Wśród licznych atrakcji najbardziej podobały się  przejażdżki wojskowymi samochodami i strzelanie z broni. Uczestnicy zjedli również przepyszną wojskową grochówkę. Zwiedziliśmy także Muzeum Piastów Śląskich oraz zażyliśmy kąpieli w brzeskim Aquaparku, co było chwilą wytchnienia w ten gorący, pełen wrażeń dzień. 


poniedziałek, 26 czerwca 2017

Odjazdowy Biblotekarz

„Odjazdowy Bibliotekarz” to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa połączona z możliwością aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez jazdę na rowerze. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach już po raz piąty zorganizowała rajd rowerowy dla swoich czytelników, a zarazem miłośników jazdy na dwóch kółkach.
24 czerwca o godzinie 9.00 spotkaliśmy się na placu Basztowym, by wspólnie wyruszyć w drogę. Symbolicznie, jak co roku, przejechaliśmy przez głuchołaski Rynek, by móc ruszyć dalej. Trasa liczyła blisko 25 km i wyglądała tak: Głuchołazy – Zlate Hory – Zlatorudné mlýny – Jarnołtówek – Głuchołazy. W Jarnołtówku zorganizowaliśmy piknik dla uczestników rajdu. Było ognisko i atrakcje w postaci zadań zręcznościowych i logicznych. „Odjazdowych” miłośników biblioteki i jazdy na rowerze było w tym roku 28, najmłodszą uczestniczką była Iga, wesoła 5 latka, której dzielna mama Ola dała radę „kręcić” za nie dwie. Najstarszą była pani Danusia, 69 latka, która swoją formą sportową potrafi zawstydzić o wiele młodszych od siebie.
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom rajdu za wspólnie spędzony czas! Liczymy na Was w przyszłym roku.

Dziękujemy radnemu Jarnołtówka, panu Adamowi Łabazie za pomoc przy organizacji ogniska oraz za poświęcony nam czas.