czwartek, 17 maja 2018

XIV Biesiada Czytelnicza




Centrum Kultury w Głuchołazach zorganizowało XIV Biesiadę Czytelniczą  pod hasłem (Do) wolność Czytania. Tegoroczna Biesiada Czytelnicza obfitowała w ciekawe wydarzenia, mieszkańcy Głuchołaz mogli uczestniczyć w spotkaniu z Kawalerem Orderu Uśmiechu – Barbarą Fender, spotkaniu autorskim, wystawie, wernisażu, Nocy w Bibliotece oraz w wykładzie pt. Czym jest dla Polaków Pan Tadeusz oraz wysłuchać fragmentów epopei narodowej. Wydarzenia te wpisały się w harmonogram uroczystych obchodów 50-lecia ustanowienia Orderu Uśmiechu organizowanych w Głuchołazach.
8 maja  odbyło się  spotkanie autorskie  z Agnieszka Buczkowska –Fertałą oraz Markiem Fertałą, Autorka urodzona na Opolszczyźnie, gdzie mieszka wraz z mężem Markiem i dziećmi. Z wykształcenia inżynier mechanik. Pani Agnieszka jest astronom  z drugiego wykształcenia, stąd stale żyje z głową w chmurach, podążając ścieżkami własnych marzeń. W podróży po różnych krajach uwielbia korzystać z autostopu, co daje świetną możliwość nawiązania kontaktu z miejscową ludnością. Podczas spotkania w Centrum Kultury opowiadała o podróży po Alasce gdzie spędzili  z mężem  miesiąc przemierzając ten amerykański stan z południa na północ oraz z powrotem.  Relacja z podróży była ubarwiona wieloma ciekawymi zdjęciami i filmikami. Opowieść o Alasce, którą usłyszeli zgromadzeni słuchacze to pierwszy rozdział książki "Namiot był naszym domem",  która zawiera zebrane relacje, pisane w większości na bieżąco, z trzech podróży po Afryce i Alasce, które wraz z mężem odbyła w przeciągu roku, od lipca 2010 do czerwca 2011, docierając do czterech oceanów i zdobywając kilka gór. Napisana z nadzieją, że będzie stanowić inspirację dla tych, którzy głęboko w sercu kryją podróżnicze pragnienie, a nie znaleźli jeszcze siły i odwagi do jego realizacji.


9 maja  odbyło się spotkanie z Kawalerem Orderu Uśmiechu Barbarą Fender. Pani Barbara jest bibliotekarką, która od blisko trzydziestu lat propaguje wśród uczniów ideę czytania książek, organizuje spotkania autorskie z pisarzami i poetami, a tak że prowadzi z dziećmi warsztaty i organizuje konkursy m.in. czytelnicze. Jej wielką pasją są również zajęcia terapeutyczne prowadzone właśnie z dziećmi oraz jest wielkim orędownikiem bezpiecznego korzystania z Internetu szczególnie wśród najmłodszych. Pani Barbara podczas pierwszej części spotkania przedstawiła prezentację, która przybliżyła uczestnikom spotkania jej osobę. Pokazała Order Uśmiechu, którym została wyróżniona w 2017 roku. Druga część uroczystości odbyła się w na Skwerze Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach, gdzie Barbara Fender w obecności Burmistrza Głuchołaz Edwarda Szupryczyńskiego , pomysłodawców utworzenia w Głuchołazach Skweru Kawalerów Orderu Mariusza Migały oraz dyrektora Centrum Kultury Jana Ćwieka,  Radnych Rady Miejskiej w Głuchołazach oraz zgromadzonej publiczności odsłoniła pamiątkową tabliczkę z uśmiechem do której uśmiech wykonała sama. Uroczystości w Domu Kultury oraz przy Skwerze Kawalerów Orderu Uśmiechu  prowadzili Aleksandra Bukowiec oraz Filip Bereszko  uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuchołazach członkowie dziecięcego teatrzyku Bąbel działającego przy Centrum Kultury.  Podczas odsłonięcia tabliczki z uśmiechem wysłuchaliśmy również Hymnu Orderu Uśmiechu w wykonaniu Chóru Jedynka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Głuchołazach.


10 maja w Małej Galerii można było zobaczyć wystawę rzeźb ze złomu autorstwa  Sebastiana Kucharskiego.   Sebastian Kucharski urodził się w 1974 w miejscowości Zawadzkie, mieszka  w Łączniku. Swoją przygodę związaną ze scrap sculptures rozpoczął w 2013. Swoje rzeźby eksponuje w Fabryce Robotów w Łączniku. Pierwszą pracą artysty jest Predator o wysokości 2,7m i wadzie 500kg. W między czasie powstał też mały obcy, ręka terminatora T-800, motocykle, samochody, anioł śmierci, koń mechaniczny i kilka innych drobiazgów. Z metalowych części stworzył także Transformersa o wysokości trzech metrów i wadze ponad 500kg, a także pokaźnego Obcego. Prace z Fabryki Robotów zobaczyć na żywo mogli również mieszkańcy Głuchołaz w Małej Galerii. Odwiedzający byli zachwyceni Minionkami oraz rzeźbami z filmu Gwiezdne Wojny.


11 maja w sali widowiskowej Domu Kultury odbyła się prelekcja Ewy Kazuli pt. Czym jest Pan Tadeusz dla Polaków , Jolanta Gawlik, Lena Kijaszek-Skonecka, Genowefa Matjas, Aleksandra Mikłasz, Antonina Bejnar, Teresa Piątek, Alicja Płowaś-Stadnik, Beata Puzia  z  Koła Kultury Żywego Słowa działającego przy UTW im. M. Bilwin pod kierunkiem Beaty Puzia przeczytały fragmenty Pana Tadeusza. 



Piąta Noc w Bibliotece pod hasłem Zwariowany świat Pippi.  W ramach Tygodnia Bibliotek, dział dziecięco – młodzieżowy Małgorzata Osiadły oraz Anna Dorosz zorganizowały Noc w Bibliotece dla czytelników. Z okazji obchodzonego w tym roku 50-lecia ustanowienia Orderu Uśmiechu noc związana była z książką Astrid Lindgren –Kawalera Orderu Uśmiechu.
Uczestników imprezy przywitali dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach– Jan Ćwiek oraz kierownik Biblioteki – Alicja Płowaś- Stadnik, którzy  przeczytali fragmenty książki pt.  „Pippi Pończoszanka”.  Po uroczystym otwarciu rozpoczęliśmy zabawę od głuchego telefonu. Dzieci miały powtórzyć sobie do ucha fragment książki "Pippi". Musimy przyznać, że powstały zupełnie inne historie, niż te, które zostały im przedstawione. Następnie wyszliśmy do miasto  na grę terenową, podczas której świetnie się bawiliśmy, sprawdziliśmy swoją sprawność fizyczną, czy potrafimy być tak sprytni jak Pippi  i rzucać piłką do kosza, biegać szybko jak Pippi oraz posługiwać się sprawnie kijem do hokeja. Dziękujemy Tomaszowi Zając za udostępnienie nam ten czas boiska koszowego przy Orilku oraz udział w naszej zabawie.  Następnie przy Skwerze Kawalerów Uśmiechu bawiliśmy się w „Zgadnij kim jestem?”.  Po wyczerpującej zabawie  zjedliśmy pyszne naturalne lody, które zasponsorowali uczestnikom nocy właściciele restauracji Miód Malina. Serdeczne podziękowania dla Pani Justyny i Pana Łukasza za bon na lody ;).  Już w Domu Kultury odbyła się zabawa w kalambury oraz seans filmu „Pippi”. Po filmie wszyscy wrócili do biblioteki, by odpocząć i w iście biwakowych warunkach spać do rana.  Dziękujemy wszystkim uczestnikom V Nocy w Bibliotece, mamy nadzieję, że miło i wesoło spędziliście z nami czas. Na pamiątkę Piątej Nocy w Bibliotece  wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki.





12 maja w Małej Galerii odbyło się uroczyste otwarcie wystawy rysunków Dagmary Łysek pt. (Do)wolność interpretacji.  Dagmara Łysek jest samoukiem,  od 2013 rysuje hobbystycznie, głównie portrety kobiet i mężczyzn gdyż fascynują ją ludzie i wyryte na ich twarzach życie. Inspirują  ją prace wielkich artystów świata sztuki. Stale udoskonala swoje umiejętności. Rysuje nie tylko na papierze, ale również na materiale, jej koszulki noszą nie tylko członkowie rodziny ale przyjaciele również motocykliści i  rowerzyści. W czasie wernisażu usłyszeliśmy wiersze Zofii Tarchały, Ewy Kazuli, Agnieszki Tomczyszyn-Harasymowicz oraz opowiadanie Patrycji Prochot-Sojki. Joanna Zych wykonała piosenki Agnieszki Tomczyszyn-Harasymowicz, Agnieszki Osieckiej i Haliny Poświatowskiej przy aranżacji Tomasza Hencińskiego i Mariusza Lewicza.
Alicja Płowaś-Stadnik


APS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz